„Czas dla Bohaterów” czyli Dzień Żołnierza Kresowego w Międzyzdrojach

Międzyzdroje od wielu lat goszczą bohaterów z okresu II Wojny Światowej. W dniach 19-22 września br. kombatanci, powstańcy i żołnierze Armii Krajowej, spotkali się, aby odpocząć i co ważne, przekazać swoje doświadczenia młodszym pokoleniom.

Sprzyja temu miesiąc wrzesień, który oprócz ważnych historycznie dat, przyciąga swoją piękną, słoneczną pogodą na wypoczynek i refleksję do nadmorskiej „Perły Bałtyku”.

Z historii tych dni, z okazji 25. Jubileuszowego Zjazdu AK w Międzyzdrojach w 2016 roku władze miasta, na prośbę Kresowych Żołnierzy, postawiły przy międzyzdrojskim kościele pomnik – trzy wileńskie krzyże, gdzie każdego roku odbywa się apel poległych i złożenie kwiatów i zniczy przez kombatantów wraz z młodzieżą szkolną. Spełniło się tym samym marzenie organizatorki tego wydarzenia p. Danuty Szyksznian–Ossowskiej. W pierwszych Zjazdach Kresowych Żołnierzy brało udział ok. 700 osób. Niestety przez lata odchodzili do wieczności kolejni bohaterowie. Od 2017 roku Stowarzyszenie ,,Paczka dla Bohatera” organizuje w Międzyzdrojach ,,Wakacje dla Bohatera”, skierowane do szerszego grona żołnierzy i weteranów. W tym roku przyjechało już tylko 4 Kresowych Żołnierzy AK ze swoimi rodzinami i opiekunami.

Aby ocalić historię od zapomnienia i przybliżyć młodemu pokoleniu fakty z życia Żołnierzy Kresowych, powstanie i fenomen działania Polskiego Państwa Podziemnego ze szczególnym naciskiem na jego najmłodszą część, czyli Szare Szeregi, przygotowano specjalną grę terenową dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych pt.: „Polegaj jak na Zawiszy!”. Na starcie pojawili się kombatanci, przedstawiciele IPN i władze miasta. Głównym inicjatorem i pomysłodawcą gry terenowej był IPN Szczecin. Rozgrywki zakończyły się wspólnym ogniskiem uczestników z udziałem Żołnierzy Armii Krajowej.

Podsumowaniem zjazdu była - w dniu 22 września br. – uroczysta Msza św. w międzyzdrojskim kościele pw. św. Piotra Apostoła. Celebrans ks. prałat kan. dr ppor. Marian Jan Wittlieb wprowadzając poczty sztandarowe do kościoła pozdrowił przybyłych żołnierzy i wiernych: „Pokój i Dobro Żołnierze!” Ufaj Słowu Życia, Żołnierzu! Ku chwale Ojczyzny, bo Jej i w Niej jest Bóg i Honor!”. W wygłoszonej homilii przypomniał o tym jak niszczono dobre imię tych, którzy w imię wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna” walczyli o wolność naszego kraju. „Miłość do Ojczyzny, silna wiara w Boga i Jego odwieczną sprawiedliwość dawała Wam siłę i odwagę” – mówił ks. podporucznik Wittlieb.

Z roku na rok odwiedzających nas kombatantów jest coraz mniej, ale pomimo upływającego czasu są oni pełni wigoru i chęci, aby szczególnie uczestniczącej w spotkaniach młodzieży przekazywać swoje wspomnienia. Jak zachęcała nas najstarsza kombatantka: ,,Międzyzdroje są dla mnie małą ojczyzną. Jestem szczęśliwa, że spotykam się tu z tak ciepłym przyjęciem, że co roku mogę być tutaj z moimi kolegami i młodym pokoleniem”. Jest to jedyna okazja do spotkania z ludźmi, którzy poświęcili swoją młodość dla walki o wolną Polskę oraz pielęgnowanie patriotyzmu w naszym mieście. Zapraszamy za rok.