DELEGACJA PARTNERSKA Z BIAŁORUSI W MIĘDZYZDROJACH

W Międzyzdrojach mieszka wiele osób, podobnie jak na całym Pomorzu Zachodnim, których przodkowie przyjechali na „Ziemie Odzyskane” po II wojnie światowej ze Wschodu, min. z Ukrainy, Białorusi, Litwy. Tutaj pozakładali rodziny, tutaj urodziły się ich dzieci, tutaj zaczęli tworzyć nowe więzy.

Często przekaz medialny o tych krajach Wschodu jest w Polsce niekoniecznie pozytywny, a kojarzący się jeszcze z reżimem komunistycznym, czy jego pozostałościami.  Wielu Polaków, którzy pozostawili tam swoich bliskich z sentymentem wspomina tereny, z których korzeniami rodzinnymi pochodzą. Często, na miarę możliwości odwiedzają tamte strony.

Okazją do lepszego poznania oddalonej o ponad tysiąc kilometrów Republiki Białorusi była wizyta delegacji Białorusinów z miasta Żytkowicze, która miała miejsce 26 lipca w Międzyzdrojach. W delegacji obecni byli: przedstawiciele instytucji gospodarki leśnej, Generalny Konsul Ambasady Republiki Białorusi w Polsce Walery Cynkiewicz, przedstawiciele miasta oraz biskup Antoni Dziemianko – ordynariusz diecezji pińskiej, na terenie której znajdują się Żytkowicze. Ponadto ze strony polskiej obecni byli przedstawiciele międzyzdrojskiego samorządu na czele z burmistrzem Mateuszem Bobkiem, przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Węglorzem, radnym sejmiku woj. zachodniopomorskiego Wojciechem Dorżynkiewiczem, przedstawicielami Wolińskiego Parku Narodowego oraz ks. prał. dr. ppor. Marianem Janem Wittliebem – proboszczem parafii pw. św. Piotra Apostoła.

W okolicznościowym wystąpieniu bp Dziemianko przypominając o chrześcijańskich korzeniach Europy i naszych narodów, o dwóch płucach Wschodu i Zachodu, jakimi oddycha kontynent europejski, apelował, aby nie pomijać tych wartości, ale na nich budować nici porozumienia i jedności. Z kolei międzyzdrojski proboszcz ks. Wittlieb, podkreślał wielką gościnność i otwartość mieszkańców i parafian na gości, oraz zachęcał, aby patrzeć na człowieka całościowo, na jego potrzeby fizyczne i duchowe, bo: „do Międzyzdrojów przyjeżdża się nie tylko na odpoczynek i regenerację ciała, ale także szuka się spokoju i sił duchowych, w których także uczestniczy parafia ze swoimi propozycjami”.

Podczas oficjalnego spotkania w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach zostały podpisane umowy o współpracy pomiędzy Gminą Międzyzdroje i Żytkowiczami. Nasi goście zainteresowani byli funkcjonowaniem szkół w Polsce, budownictwem mieszkaniowym, współpracą na niwie turystycznej i wymianą młodzieży. Przedstawiciele obu delegacji Mateusz Bobek i Atliwanow Wiktor Adamowicz zgodnie wyrazili deklarację, że nie chcą, aby podpisana umowa była tylko kolejnym dokumentem, ale zapoczątkowała aktywną współpracę.

Po oficjalnej części i wspólnym obiedzie - smakowicie przygotowanym u państwa Tyszkiewiczów, właścicieli hotelu „Aurora” - delegacja zwiedziła najnowszą atrakcję miasta jaką jest Oceanarium oraz międzyzdrojską promenadę. Miasto zrobiło na nich dobre wrażenie. Rozmowy prowadzone podczas wizyty naszych gości pokazały jak wiele wspólnego mają nasze narody.