Dzień Żołnierza Kresowego

W  dniu 4 października br., w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka - Biedaczyny z miasta modlitwy Kościołów o pokój - Asyżu, uroczystą koncelebrowaną Mszą św. w międzyzdrojskim kościele pw. św. Piotra Apostoła  rozpoczął się I Dzień Kresowego Żołnierza AK. Jest on następstwem 35 zjazdów żołnierzy AK, w tym 25 zorganizowanych w Międzyzdrojach.

Celebrans ks. prałat dr Marian Jan Wittlieb franciszkańskim zawołaniem pozdrowił przybyłych żołnierzy i wiernych: „Pokój i Dobro Żołnierze!” I dalej parafrazując słowa pieśni „Barka” mówił: Pan kiedyś stanął nad brzegiem” wolności, szukając ludzi „gotowych pójść za Nim”; ludzi, których „do wolności wyswobodził  Chrystus” i Was znalazł! Kaznodzieja odnosząc się dalej w swoich rozważaniach do „papieskiej pieśni” i dodając otuchy i nadziei obecnym: „Jestem ubogim człowiekiem” –  mówiłeś Jego słowa z Kazania na Górze, kiedy prawił o Twojej, Żołnierzu, godności i oduczałeś się tęsknić  za Gwiazdą ze Wschodu, która się zdewaluowała, ta, za którą wcześniej szli Mędrcy, niosąc Bliźniemu bliźnich dary nie złupione na bliźnim swoim.

I oto: wody nie są już granicą, lecz przypomnieniem o bezkresnej  z Bogiem wolności, ku której wypływamy już razem. Już nie w ukryciu stoczniowego doku, jak w zakrystii, ale wypatrujący ojczyźnianych ochrzczonych horyzontów na skraju nieba, które zagarniamy „siecią słów Bożych prawdą”. Ufa(j)my Słowu Życia, Żołnierzu! Ku chwale Ojczyzny, bo Jej i w Niej jest Bóg i Honor!”

Po Eucharystii, licznie zebrani wierni i młodzież ze szkół, wyszli, aby przy pomniku trzech wileńskich krzyży uroczyście złożyć biało-czerwone wiązanki kwiatów. Następnym punktem programu była uroczysta gala w Międzynarodowym Domu Kultury, prowadzona przez przedstawicieli IPN z Oddziału Szczecińskiego.

Szczególnym akcentem gali było nadanie przez Radę Miejską tytułu „Zasłużony dla Międzyzdrojów” Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin oraz wykład dr Magdaleny Semczyszyn pt. Kresowy życiorys mjr Danuty Szyksznian, która jest także honorową obywatelką Międzyzdrojów.

Była to doniosła uroczystość, która zgodnie z wolą żyjących jeszcze nielicznych już żołnierzy AK i ich rodzin, zainaugurowała nową formę spotkań jako dnia pamięci w naszym mieście.