loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

Międzyzdrojskie Petronalia 2019

Już po raz trzeci międzyzdrojanie świętowali oficjalny dzień patrona miasta. W obchodach uczestniczyły władze gminy, harcerze, poczty sztandarowe, mieszkańcy oraz turyści. Uroczystość odbywa się niezmiennie 29 czerwca – w liturgiczne wspomnienie św. Piotra Apostoła – który został uznany za duchowego Patrona Miasta Międzyzdroje w styczniu 2017 roku. 

      Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się od błogosławieństwa i poświęcenia nowego Krzyża Katyńskiego na Leśnym Cmentarzu Komunalnym w Międzyzdrojach. Odnowienia krzyża i konserwacji metalowych zdobień podjął się krewny jednej z nieżyjących inicjatorek powstania międzyzdrojskiego miejsca pamięci.  Po przemówieniach władz i modlitwie udaliśmy się na Królewskie Wzniesienie, aby przy „Kamieniu Duchowych Budowniczych Międzyzdrojów”,  rozpocząć modlitwę dziękczynno-błagalną w intencji miasta.

Podczas uroczystej Mszy św. – muzycznie oprawionej na organach przez maestro Jana Dudę i śpiewem lokalnej ScholiConfido –z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych, oraz licznej rzeszy wiernych, międzyzdrojski proboszcz ks. prałat dr ppor. Marian Jan Wittlieb, wprowadzając w ducha modlitwy, zachęcał do szczególnego dziękczynienia i przypomniał o wartości i znaczeniu chrześcijańskiej miłości, na wzór św. Piotra Apostoła, szczególnie dla tych, którzy wypełniają funkcję władzy.

Po Eucharystii radości przysporzył Piknik Piotrowy. Można było nasycić się specjalnie wypieczonymi na tę okazję „kluczami Piotrowymi” w stargardzkiej piekarni i napić rosołu rybnego – uchy, spróbować pysznej włoskiej cafe, z której dochód był przeznaczony na wsparcie Salomona – dziecka z Kenii, które zaadoptowała szkoła podstawowa w Międzyzdrojach.

Międzyzdrojskie święto zwieńczył popołudniowy występ kameralny w Międzynarodowym Domu Kultury z udziałem instrumentów dętych pt. „II Międzyzdrojska Saxonetta”. Koncert saksofonowy wykonany przez kadrę i studentów Akademii Sztuki ze Szczecina pod przewodnictwem prof. Dariusza Samóla, oraz Ewę Ruszałę, Zhiyin Luo, Iwonę Grysak, Małgorzatę Sochę, Rafała Pikusę, Cypriana Szawrackiego, Pawła Filipowicza, Kingę Chmielewską, Elwirę Kamińską i Mirosława Jędrzejewskiego, spotkał się z dużym uznaniem i zebrał gromkie brawa publiczności.

Tegoroczny sposób fetowania jest powodem do dumy dla mieszkańców Grodu Piotrowego. Mają oni  nadzieję na równie piękne, bogate w duchowo-muzyczną nutę, kolejne dni patronalne Miasta i Parafii dedykowane św. Piotrowi Apostołowi, na które zapraszają już dzisiaj.

 

x.TT