loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE I INTENCJE - NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY: JEZUSA, MARYI I JÓZEFA 31.12.2017

W naszej archidiecezji małżonkowie mogą w każdej dzisiejszej liturgii Świętej Rodziny odnowić ślubowania małżeńskie.

Podczas Mszy świętej wieczornej zostanie przedstawione sprawozdanie statystyczne dla naszej parafii. Jeszcze w tym roku pożegnaliśmy na cmentarzu międzyzdrojskim śp. Łukasza Lesława Lademanna (l. 36, zam. w Drezdenku) i śp. Leokadię Gałązkę (l. 82, z ul. Piastowskiej). 
Do Kościoła katolickiego w naszej parafii została na mocy chrztu św. włączona Martyna Kozłowska, a ślubowania małżeńskie złożą sobie w Nowy Rok  o godz. 12.00 nasza parafianka Justyna Joanna Nowakowska i Grzegorz Kafka z Barlinka. 

Msze święte 1 stycznia są wg porządku niedzielnego. Jest to Uroczystość Maryi Świętej Bożej Rodzicielki oraz Światowy Dzień modlitw o pokój.  W tygodniu noworocznym przypada I czwartek miesiąca z adoracją eucharystyczną i piątek z uczczeniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Są jeszcze wolne miejsca na parafialną pielgrzymkę do Ziemi Świętej w ostatnim tygodniu lutego 2018; zgłoszenia w zakrystii.

Zanoszenie błogosławieństwa kolędowego (do godz. 21. 00 w dni powszednie od godz. 16.00, a w soboty  i niedziele od godz. 15.00) rozpocznie się w tym tygodniu: 

we wtorek 2 stycznia 2018 r. na Ustroniu Leśnym nr 1 alfabetyczny; 
w środę  3 stycznia – Ustronie Leśne 1-31; 

w czwartek 4 stycznia – ul. Piastowska, Piaskowa;

w piątek 5 stycznia– ul. Kolejowa nr 24-34; 

w sobotę 6 stycznia – Kolejowa 21, 21a,21b, Bukowa, Wiejska; 
w niedzielę 7 stycznia –ul. Kolejowa 25-60 i Przy Wodociągach;

w poniedziałek 8 stycznia – ul. Kolejowa 1-20.

Cały plan odwiedzin jest wywieszony w przedsionku kościoła. Można też upewnić się odnośnie do terminów kolędy na stronie parafii w internecie: www.parafia.miedzyzdroje.pl, lub na Facebook: Parafiamiedzyzdroje. Pamiątką tej wizyty będzie zewnętrzny lub wewnętrzny „przylepiec” na drzwi potwierdzający naszą przynależność do Kościoła katolickiego. W przygotowaniu się do tego spotkania proszę osoby dorosłe o przypomnienie sobie, czy z różnych powodów nie mogły one przyjąć w przeszłości sakramentu bierzmowania. W Roku Ducha Świętego pragniemy naszym dorosłym parafianom pomóc w jego otrzymaniu. Brak tego sakramentu proszę zgłosić nawiedzającemu kapłanowi.

W sobotnią uroczystość Trzech Króli 6 stycznia, liturgia mszalna Uroczystości Objawienia Pańskiego z poświęceniem pierścionków zaręczynowych i jubileuszowych, kadzidła i kredy będzie o godzinie 9.00 i 12.00. Na południowe spotkanie dzieci nałożą otrzymane  „korony”. Wieczorna liturgia należy już do Święta Chrztu Pańskiego. W czasie każdej liturgii mszalnej odnowimy przyrzeczenia chrzcielne.

SZCZĘŚĆ BOŻE!                                                             

ks. Marian Jan Wittlieb, proboszcz

Dziś wspieramy naszą modlitwą Apel Prezydium Episkopatu: Nie może być miejsca na zabijanie niepełnosprawnych i chorych dzieci! http://episkopat.pl/prezydium-episkopatu-nie-moze-byc-miejsca-na-zabijanie-niepelnosprawnych-i-chorych-dzieci/ 

 

INTENCJE MSZY ŚW.

SOBOTA 30 grudnia  2017 
09.00   ZA PARAFIAN
17.30   o Boże błogosławieństwo i powrót do zdrowia dla lekarki Donaty Zdyb po operacji

NIEDZIELA W OKTAWIE NARODZENIA PAŃSKIEGO ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY 31 grudnia 2017
09.00    ZA PARAFIAN
10.30    +Antoni Jędrzejewski 
12.00    +Robert Przemysław Oswald (2/12)
17.30  o Boże błogosławieństwo dla Zofii i Petera Perzyńskich (42 r. sakramentu małżeństwa) - (SPRAWOZDANIE STATYSTYCZNE (na zakończenie Starego Roku)

PONIEDZIAŁEK 1 stycznia 2018 ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI – Nowy Rok
09.00   +Florian Jan Szuliński (1/12)
10.30   ZA PARAFIAN
12.00   o Boże błogosławieństwo dla nowożeńców: Justyna–Grzegorz 
17.30   o Boże błogosławieństwo i szczęśliwe rozwiązanie dla Marty

WTOREK 2 stycznia  2018 
09.00   ++Danuta, Marian – Lambrechtowie   
17.30   +Daniela Woropaj (7/12)

ŚRODA 3 stycznia  2018                            
09.00   ++Józefa (20 r.), Roman, Jan, Stanisław, Zofia – Pender   
17.30   o Boże błogosławieństwo dla Emilii z rodziną, dla Svena, o zdrowie dla Danuty Pawłowskiej i dla teściowej

I CZWARTEK 4 stycznia 2018
09.00   +ks. Tadeusz Drewek    
17.30   +Urszula Marianna Harwacka (8/12)

I PIĄTEK 5 stycznia 2018 
09.00   +Stefan Wośko (1 m.)    
17.30   ++Helena, Stanisław;++z rodzin

I SOBOTA 6 stycznia 2018 OBJAWIENIE PAŃSKIE(TRZECH KRÓLI) 
09.00   o Boże błogosławieństwo dla obłożnie chorych międzyzdrojan
12.00 o Boże błogosławieństwo dla ks. Tomasza (urodzinowa)                                                                          

15.30    Kolędowanie w kościele   
17.30   +Jerzy Kania (7/12) 

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO 7 stycznia 2018
09.00    o Boże błogosławieństwo dla wszystkich ochrzczonych międzyzdrojan, ich rodziców i chrzestnych
10.30    +Genowefa Stochmiałek im.) 
12.00    ++Anna (2 r.), Jan (14 r.) – Rakielowie
17.30    ŻYWY RÓŻANIEC: o opiekę Maki Bożej i Jej Syna nad naszą Ojczyzną

PONIEDZIAŁEK 8 stycznia 2018 
09.00   ZA PARAFIAN     

17.30   +Monika Zyta Matuszewska (1/12)

WTOREK 9 stycznia  2018 
09.00   +Elwira Hanna Jeziorna (1/12  

17.30  +Aleksander Wingert (9/12)

ŚRODA 10 stycznia  2018                            
09.00   ++Władysława, Jan, Henryk – Łukomscy    
17.30   +Elżbieta Zięcina (5/12)

CZWARTEK 11 stycznia 2018
09.00   +Bogusława Anna Modlińska (1 m.)   

17.30   +Maria Sulicka

PIĄTEK 12 stycznia 2018 
09.00   +ZA PARAFIAN    
17.30   +Kazimierz Jan Szafranowicz (8/12)

SOBOTA 13 stycznia 2018 
09.00   o Boże błogosławieństwo dla Krystyny (ur.) i Zbigniewa (im.) Lemańskich

17.30 dziękczynna Panu Bogu za uzdrowienie z choroby i z prośbą o potrzebne łaski   

II NIEDZIELA ZWYKŁA 14 stycznia 2018
09.00              
10.30    ++Danuta,Stanisława, Ignacy – Szczupakiewiczowie;  Emilia, Adam – Sadkowscy  
12.00    +Sylwia Peryt-Stawiarska (6/12)           
17.30    ZA PARAFIAN

 

KOLĘDA 2018 - Błogosławieństwo domu i rodziny*

 • 2 stycznia – wtorek – Ustronie Leślne 1 abcdef
 • 3 stycznia – środa – Ustronie Leśne 1-31
 • 4 stycznia – czwartek – Piastowska, Piaskowa
 • 5 stycznia – piątek - Kolejowa 24-34
 • 6 stycznia – sobota – Kolejowa 21, 21a, 21b, Bukowa, Wiejska
 • 7 stycznia – niedziela - Kolejowa 25-60, Przy Wodociągach
 • 8 stycznia – poniedziałek – Kolejowa 1-20
 • 9 stycznia – wtorek – Marii Skłodowskiej (bez 14,43)
 • 10 stycznia – środa – Marii Skłodowskej 14, 43
 • 11 stycznia – czwartek – Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej
 • 12 stycznia – piątek – Góra Filaretów, Cypriana Kamila Norwida
 • 13 stycznia – sobota – Leśna, Lipowa
 • 14 stycznia – niedziela – Józefa Gintera, Marii Dąbrowskiej
 • 15 stycznia – poniedziałek – Emilii Plater
 • 16 stycznia – wtorek – Słowiańska, Niepodległości, Wolińska
 • 17 stycznia – środa – Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika, Rybacka
 • 18 stycznia – czwartek – Światowida, Tysiąclecia Państwa Polskiego
 • 19 stycznia – piątek – Zdrojowa, Krótka, Morska, Plac Neptuna (na zgłoszenia),     
 • 20 stycznia – sobota – Zwycięstwa nr PARZYSTE, Campingowa, Ludowa, Promenada Gwiazd
 • 21 stycznia – niedziela – Zwycięstwa nr NIEPARZYSTE, Turystyczna, Romualda Traugutta
 • 22 stycznia – poniedziałek – Tadeusza Kościuszki, Pomorska, Książąt Pomorskich, Ignacego Krasickiego
 • 23 stycznia – wtorek – Myśliwska
 • 24 stycznia – środa – Mieszka I, Plażowa, Bohaterów Warszawy, Poprzeczna
 • 25 stycznia – czwartek – Spokojna, Wczasowa, Dąbrówki, Wesoła
 • 26 stycznia – piątek – Nowomyśliwska, Sportowa, Aleja Róż, Cicha
 • 27 stycznia – sobota – Polna, Garażowa, Bałtycka
 • 28 stycznia – niedziela – Gryfa Pomorskiego
 • 29 stycznia – poniedziałek – Orla, Usługowa, działki i uzupełnienia (na zgłoszenia)

 

*** Jedną z starych tradycji czasu świat Bożego Narodzenia jest zwyczaj kolędowania i odwiedzania rodzin i domów przez kapłanów w celu wspólnej modlitwy, rozmowy, poświęcenia i błogosławieństwa domostwa. Kapłan zazwyczaj przychodzi z ministrantami, którzy go zapowiadają i prowadzą. Uzasadnienie kolędowania przez księdza doszukiwano się już dawno m.in. w zapisie Ewangelii św. Mateusza (Mt 2,2). Czytamy tam, że mędrcy oddawszy pokłon narodzonemu Jezusowi wracali inną drogą do swoich krajów. Tradycja przekazuje nam, że królowie po nawiedzeniu Jezusa rozeszli się w różnych kierunkach. Odwiedzali różne miasta i wioski. Nieśli wieść o Bogu narodzonym w ludzkiej postaci. Każdy ksiądz przez przyjęcie urzędu posługiwania duszpasterskiego ma obowiązek kolędowania na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego celem wzajemnego poznania się z parafianami: "proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygować i pomagać" (kan. 529 § l KPK). 
 

Kulminacyjnym punktem odwiedzin kapłana jest modlitwa o błogosławieństwo dla rodziny i poświęcenie domu w nowym roku. Ponadto ksiądz zostawia obrazek kolędowy, a w tym roku specjalny krzyż (naklejka) z błogosławieństwem i wstawiennictwem św. Piotra Apostoła - patrona parafii i miasta, który można przykleić na drzwiach wejściowych domu (C+M+B - Christus mansionem benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi)

Co przygotować na wizytę duszpasterską? Co powinniśmy mieć gdy ksiądz przychodzi po kolędzie? Stół nakryty białym obrusem, Krzyż i świece, naczynie ze święconą wodą (można ją przynieść z kościoła) oraz kropidło. Jeśli nie mamy w domu święconej wody należy nalać do naczynia czystej wody i przed modlitwą poinformować kapłana, że to zwykła nieświęcona woda. Ksiądz ją wówczas poświęci przed błogosławieństwem osób i mieszkania. Kapłan nosi też ze sobą podręczne kropidło. Zwyczajem jest też, że na stole obok krzyża kładzie się Biblię i zeszyty do religii, jeśli oczywiście w domu mieszkają dzieci. Często ksiądz "sprawdza" taki zeszyt. Jest to też okazja do skorygowania parafialnej karty rodziny, uzupełnienia jej jeśli coś się zmieniło w rodzinie w ostatnim czasie. W tym roku zachęcamy tych starszych parafian, którzy nie maja jeszcze sakramentu bierzmowania,  aby zgłosić to kapłanowi. Przeżywamy obecnie rok duszpasterski związany ze zgłębieniem sakramentu Bierzmowania i trzeciej osoby Trójcy Świętej – Ducha Świętego. W najbliższym roku będzie udzielony ten sakrament osobom, które z różnych powodów nie przyjęły go w swoim życiu, aby zyskać umocnienie Darami Ducha Świetego, w celu pełniejszego przeżywania i owocowania wiary.