loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

LITURGIA WIELKIEGO TYGODNIA 2019 - TRIDUUM PASCHALNE - POŚWIĘCENIE POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY

W Wielką Sobotę błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny, tzw. święcone. W naszym kościele obrzęd ten będzie o godz. 10.00; 12.00; 14.00; 16.00.

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

CZWARTEK WIELKIEGO TYGODNIA 18 kwietnia 2019

19.00 - Msza Wieczerzy Pańskiej – Sakr. Eucharystia i Kapłaństwo

WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ 19 kwietnia 2019

15.00   Koronka do Miłosierdzia Bożego

19.00   LITURGIA KRZYŻA - PASJA

WIELKA SOBOTA 20 kwietnia 2019 - POŚWIĘCENIE POKARMÓW:10.00; 12.00; 14.00; 16.00*

23.00 LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ

NIEDZIELA WIELKANOCNA i PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 21-22 kwietnia 2019

MSZE ŚW. WEDŁUG PORZĄDKU NIEDZIELNEGO: 9.00; 10.30; 12.00; 17.30

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ – PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ

*Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Spożywanie posiłku jest też czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a na największe święto Zmartwychwstania święcimy także pokarmy.

Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądziemy do świątecznego stołu i podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń. Nowe życie Zmartwychwstałego Pana symbolizuje poświęcone jajko, którym także dzielimy się wzajemnie.

Kapłan: Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny. Wszyscy modlą się przez chwilę w ciszy. Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.

Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.

Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. W. Amen.

Następuje poświęcenie pokarmów wodą święconą. Po skończonym obrzędzie wypada pomodlić się przy Grobie Pańskim i zostać na krótką adorację Najświętszego sakramentu.