RELACJA Z ADWENTOWEGO NOCNEGO CZUWANIA MŁODZIEŻY

W adwentową noc z 14 na 15 grudnia br. kilkaset osób wzięło udział w nocnym czuwaniu młodych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, które miało miejsce w kościele seminaryjnym w Szczecinie. Na modlitwie była też reprezentacja Pomorza Zachodniego, która udaje się w styczniu na Światowe Dni Młodzieży do Panamy oraz młodzież z naszej parafii.

Ta forma spotkań i modlitwy młodzieży wpisała się już na stałe w kalendarz duszpasterski naszej archidiecezji.Tegoroczne czuwania w głównej mierze związane są z zakończonym już w Rzymie Synodem Biskupów, który poświęcony był w sposób szczególny młodzieży, wierze i rozeznawaniu powołania.

Na początku spotkania s. Gracjana Woroniak – Uczennica Krzyża, powitała wszystkich przybyłych i wprowadziła w temat spotkania: „Wiara”. Następnie zostały wprowadzone relikwie patrona młodzieży – św. Stanisława Kostki, które przywiozła młodzież z parafii pw. św. Piotra z Międzyzdrojów. Później odśpiewaliśmy wspólnie Akatyst – starożytną pieśń ku czci NMP.

Po modlitewnym śpiewie odbyła się konferencja, którą poprowadził gość specjalny spotknia – bp warszawsko-praski Marek Solarczyk, który odpowiada w Episkopacie Polskim za młodzież i był uczestnikiem Synodu Biskupów w Rzymie. Bp Marek jako jedyny z grona polskich biskupów uczy jeszcze w szkole katechezy i bardzo ceni sobie możliwość takiego kontaktu z młodzieżą. Jak sam mówił, uczy jej nieprzerwanie od 26 lat. „Za każdym razem, a uczę obecnie III klasę gimnazjum, moje czwartkowe lekcje i dwie godziny z nimi to naprawdę niesamowite doświadczenie. Każdy dzień, każde spotkanie jest naprawdę wyjątkowe. Oni wiele rzeczy mnie uczą i ufam, że ja też będę potrafił nauczyć ich wielu rzeczy” - powiedział z uśmiechem na twarzy biskup katecheta, który jest też aktywny w mediach społecznościowych. Odpowiadał także żywo i z humorem na pytania zadawane przez młodzież na karteczkach w czasie czuwania.

W trakcie spotkania specjalne błogosławieństwo otrzymało 14 młodych ludzi, którzy już w styczniu wyjadą do Panamy i spotkają się z papieżem Franciszkiem i młodzieżą z różnych zakątków świata. Wśród nich była Zosia z Kołobrzegu i Mateusz z Międzyzdrojów, którzy podzielili się swoimi oczekiwaniami: „Po pierwsze chcę umocnienia w wierze, traktuję ten wyjazd jako pielgrzymkę i chciałabym to przeżyć bardzo osobiście i szukać Pana Boga coraz bardziej w swoim życiu” - podkreśla Zosia. Natomiast jeden z najmłodszych uczestników wyjazdu, Mateusz, mówił: „Spodziewam się nawiązania nowych znajomości, ale też poczucia bardziej bliskości Pana Jezusa. Spotkania z młodymi ze świata i Papieżem. Czuję, że to będzie doświadczenie wiary i przyjaźni. To wszystko pięknie się łączy i bez tego nie byłoby Światowych Dni Młodzieży” - dodaje młody międzyzdrojanin.Z kolei ks. Marcin Szczodry, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży mówił, iż „będzie to bardzo mocne doświadczenie Kościoła powszechnego. Światowe Dni Młodzieży są po to, żeby zakosztować tej powszechności, różnorodności, piękna, wielości kultur i języków, ale też tej jedności Kościoła zgromadzonego wokół następcy św. Piotra”. Jak wspomniał dalej, Polska grupa będzie najliczniejszą z Europy podczas ŚDM. Do Panamy wybiera się ponad 3 tys. młodych Polaków.

Po nabożeństwie „Posłania”, zostaliśmy zaproszeni do Adoracji Najświętszego Sakramentu i Spowiedzi św., aby dobrze przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. Po duchowym umocnieniu czekał na nas nocny posiłek i taneczna integracja w holu seminarium.

Punktem centralnym czuwania była uroczysta Msza św. Roratnia, której przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk wraz z kapłanami – opiekunami młodzieży. W homilii celebrans zachęcił nas do odważnego dawania świadectwa wiary, wzajemnego wsparcia i otwartości na działanie Ducha Świętego.

Serdecznie dziękujemy organizatorom: s. Gracjanie Woroniak – Uczennicy Krzyża, ks. Marcinowi Szczodremu, wszystkim księżom, siostrom zakonnym, opiekunom młodzieży, zespołowi muzycznemu, wspólnocie seminaryjnej za organizację spotkania i gościnę. Następne nocne czuwanie młodych odbędzie się 8 marca 2019 – po powrocie młodzieży z Panamy, na które  już teraz serdecznie zapraszamy.