loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

XX MIĘDZYZDROJSKIE ZASŁUCHANIE ORGANOWE

Muzyka łączy w sobie to, co ludzkie i to, co boskie. W to połączenie od lat wpisuje się „Perła Bałtyku”, jak mówią o Międzyzdrojach. Słynie ona z ciekawych muzycznych imprez i wydarzeń kulturalnych. Cyklicznie już od 20 lat, w miesiącu sierpniu ogromnym zainteresowaniem cieszą się „Międzyzdrojskie Czwartki Organowe”.  

W światowej klasy obsadzie, organizowane są one przy udziale miejscowej Parafii rk. pw. św. Piotra Apostoła oraz Miasta i Gminy Międzyzdroje. Korzystając ze wspaniałej akustyki „piotrowej świątyni” i „króla instrumentów” - w wydaniu 22-głosowym z 1914 roku z firmy Barnima Grueneberga, opus 712 - w tym roku, po konsultacjach ks. prał. dr. ppor. Mariana Jana Wittlieba i kierownika artystycznego dr Małgorzaty Klorek, gościliśmy i mogliśmy słuchać takie światowe sławy organistów jak: Marcel Rode i prof. Tomasz Adam Nowak z Niemiec, Tore Larsen z Danii oraz dr Małgorzata Klorek ze Szczecina. Zaś w ostatni sierpniowy czwartek „na deser” zagrał prof. Andrzej Chorosiński w akompaniamencie znanych polskich tenorów z zespołu Servi Domini Cantores (Śpiewający Słudzy Pańscy): o. Rafała Kobylińskiego SJ, o. Tomasza Jarosza CSsR i Szymona Kobylińskiego. Jest to grupa świeckich i księży wokalistów, absolwentów wydziałów wokalno-aktorskich polskich akademii muzycznych. Współpracują oni z wybitnymi pianistami, organistami i dyrygentami, prezentując muzyczne sacrum et profanum na festiwalach i koncertach w kraju i zagranicą. Zebrali oni gromkie brawa publiczności. 

Koncerty poprowadziła znana fotograf i redaktor – Maja Piórska wraz z panem Andrzejem Mleczko. Ta muzyczno-duchowa uczta cieszyła się dużym uznaniem słuchaczy i - jak pisze św. Hildegarda z Bingen - niech będzie dla nas wspomnieniem raju i zachwytem nad Bogiem Stwórcą. Zapraszamy w przyszłym roku w sierpniu. 

x.TT