Życzenia świąteczne ks. abp prof. Andrzeja Dzięgi dla naszych parafian, mieszkańców miasta i gości z okazji uroczystości Bożego Narodzenia 2017

I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. (Credo)

Drodzy Bracia Kapłani, Osoby życia konsekrowanego, wszyscy nasi diecezjanie oraz goście, świętujący nad Odrą i Bałtykiem tajemnicę Narodzenia Jezusa Chrystusa.

Tajemnica Wcielenia Syna Bożego ukazuje się światu w Betlejemskiej Grocie. Syn Boży za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i objawił się światu. Wchodzimy obecnie w szczególny czas refleksji poświęcony Duchowi Świętemu. To bowiem jest Ten, który mówił przez proroków i który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę – jak powtarzamy w wyznaniu wiary podczas liturgii Mszy Świętej.

Wpatrując się w betlejemską Tajemnicę Narodzenia Pańskiego, zginając kolana wraz z Pastuszkami przed narodzonym Królem Wszechświata i oddając Mu hołd wraz z przybyłymi Mędrcami ze Wschodu, zwracamy w tym roku nasze serce ku cichej obecności Ducha Świętego. Motywuje nas do tego św. Jan Paweł II nauczając, że poczęcie i narodziny Jezusa Chrystusa są największym dziełem, jakiego dokonał Duch Święty w dziejach stworzenia i w dziejach zbawienia (Dominum et Vivificantem 50). To właśnie dzięki Niemu uobecnia się ta Tajemnica.

Niech Święta Narodzenia Pańskiego przypominają nam, że i my jesteśmy napełnieni Duchem Świętym, według słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych właśnie w Szczecinie: przypomnij tchnienie Ducha, które masz w sobie od chrztu, od bierzmowania nie po to, żebyś się przewracał za lada podmuchem, tylko po to, żebyś stał jak ten żeglarz i dopłynął!

Mocy i tchnienia tego Ducha życzę na cały nadchodzący Rok 2018 – Jubileusz odzyskanej niepodległości naszej Ojczyzny.

w duchowej jedności

ks. abp prof. Andrzej Dzięga - metropolita szczecińsko-kamieński