dodano: 2018-10-02 12:13:54 edycja: 2018-10-02 12:22:11 autor: 45 odsłon: 479

DZIEŃ KRESOWEGO ŻOŁNIERZA AK I "WAKACJE DLA BOHATERA"

Tegoroczny wrzesień swoją piękną, słoneczną pogodą wydłużył sezon nadmorskiego wypoczynku w „Perle Bałtyku”. Co roku Międzyzdroje goszczą bohaterów wojennych z okresu II wojny światowej, w tym powstańców i żołnierzy Armii Krajowej.

W  dniu 27 września br., o poranku, w liturgiczne wspomnienie św. Wincentego a Paulo, uroczystą koncelebrowaną Mszą św. w międzyzdrojskim kościele pw. św. Piotra Apostoła  rozpoczął się II Dzień Kresowego Żołnierza AK oraz Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Jest on następstwem 35 zjazdów żołnierzy AK, w tym 25 zorganizowanych w Międzyzdrojach.

Celebrans ks. prałat ppor. dr Marian Jan Wittlieb franciszkańskim zawołaniem pozdrowił przybyłych żołnierzy i wiernych: „Pokój i Dobro Żołnierze!” Ufaj Słowu Życia, Żołnierzu! Ku chwale Ojczyzny, bo Jej i w Niej jest Bóg i Honor!”.W wygłoszonej homilii przypomniał o tym jak niszczono dobre imię tych, którzy w imię wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna” walczyli o wolność naszego kraju. „Miłość do Ojczyzny, silna wiara w Boga i Jego odwieczną sprawiedliwość dawała Wam siłę i odwagę” – mówił ks. podporucznik Wittlieb.

Po Eucharystii, licznie zebrani wierni i młodzież ze szkół, wyszli przed świątynię, aby przy pomniku trzech wileńskich krzyży uroczyście złożyć biało-czerwone wiązanki kwiatów i wysłuchać Apelu Poległych z ceremoniałem wojskowym. Przy pomniku salwę i wartę honorową pełnili żołnierze 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa, oraz harcerze X Szczepu „Gniazdo” ZHP z Międzyzdrojów.

Następnym punktem programu była uroczysta gala w Międzynarodowym Domu Kultury, prowadzona przez przedstawicieli IPN z Oddziału Szczecińskiego. Jednym z radosnych akcentów było wręczenie mjr Danucie Szyksznian - honorowej obywatelce Międzyzdrojów - medalu pamiątkowego za wygranie plebiscytu i otrzymanie tytułu „Kobieta Roku 2018 Województwa Zachodniopomorskiego”. W kolejnej części przeprowadzono prelekcję na temat „Polskiego Państwa Podziemnego”. Uroczystość uświetnił występ chóru akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie pod batutą Szymona Wyrzykowskiego, gdzie pieśni kresowe i patriotyczne publiczność spontaniczne śpiewała razem z chórem.

Przy okazji tegorocznych uroczystości Dnia Kresowego Żołnierza AK, odbywała się ogólnopolska akcja „Wakacje dla Bohatera”, w ramach której 80 kombatantów wojennych, w tym kresowi żołnierze Armii Krajowej, uczestniczyło w wypoczynku i projektach przygotowanych przez miasto.

Organizatorami tegorocznych obchodów byli Urząd Województwa Zachodniopomorskiego, Światowy Związek Armii Krajowej Okręg Szczecin, Gmina Międzyzdroje, Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie, Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach.

Z roku na rok odwiedzających nas kombatantów jest coraz mniej, ale pomimo upływającego czasu są oni pełni wigoru i chęci, aby szczególnie uczestniczącej w spotkaniach młodzieży przekazywać swoje wspomnienia. Jest to świetna okazja do spotkania z historią i pielęgnowanie patriotyzmu w naszym mieście. Do zobaczenia za rok.

zdj. Tomasz Rychłowski

więcej zdjęc na stronie: https://www.mdkmiedzyzdroje.com/index.php?site=galeria&id_wiad=2686​

02 października 2018r. 02 października 2018r. 45 479