loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

Dzień Żołnierza Kresowego w Międzyzdrojach

Miesiąc wrzesień, który oprócz ważnych historycznie dat, przyciąga swoją piękną, słoneczną pogodą na wypoczynek i refleksję do nadmorskiej „Perły Bałtyku”, jaką są Międzyzdroje. Od wielu lat przyjeżdżają tu bohaterowie z okresu II Wojny Światowej.

W niedzielę 13 września br. podczas liturgii mszalnej spotkali się po raz kolejny kombatanci, powstańcy i żołnierze Armii Krajowej.

Władze miasta przy współpracy z parafią pw. św. Piotra Apostoła z okazji 25. Jubileuszowego Zjazdu AK w Międzyzdrojach w 2016 roku, na prośbę Kresowych Żołnierzy, postawiły przy kościele pomnik – trzy wileńskie krzyże, gdzie każdego roku odbywa się apel poległych i złożenie kwiatów i zniczy przez kombatantów wraz z młodzieżą szkolną. Spełniło się tym samym marzenie organizatorki tego wydarzenia Danuty Szyksznian–Ossowskiej. W pierwszych Zjazdach Kresowych Żołnierzy brało udział ok. 700 osób. Niestety przez lata odchodzili do wieczności kolejni bohaterowie. W tym roku przyjechało już tylko 10 Kresowych Żołnierzy AK ze swoimi rodzinami i opiekunami. 

Podsumowaniem każdego zjazdu jest uroczysta Msza św. w międzyzdrojskiej świątnicy. W tym roku ks. prałat kan. dr ppor. Marian Jan Wittlieb oraz organista maestro Jan Duda, w dowód uznania zasług zostali odznaczeni pamiątkowymi medalami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu Szczecin. W swojej homilii międzyzdrojski proboszcz w poetycki sposób przypomniał o tym, jak rodziła się wolność naszego kraju:

Armia Krajowa,

Co „trzyma z Bogiem”,

Żołnierzem stoi.

Więc się nie boi  
Polska Kraina.

Woje waleczni,

Serdeczni ludzie

Warci Pamięci

Więc są wyklęci 

przez EKWD ZSRR

Ta Wasza siła

Polskę rodziła.

Więc się modlimy:

Dla Was prosimy

O Niebo. Amen!

 

Z roku na rok odwiedzających nas kombatantów jest coraz mniej, ale pomimo upływającego czasu są oni pełni radości i chęci, aby szczególnie uczestniczącej w spotkaniach młodzieży przekazywać swoje wspomnienia. Jak zachęcała nas najstarsza kombatantka: ,,Międzyzdroje są dla mnie małą Ojczyzną. Jestem szczęśliwa, że spotykam się tu z tak ciepłym przyjęciem, że co roku mogę być tutaj z moimi kolegami i młodym pokoleniem”. Jest to szczególna okazja do spotkania z ludźmi, którzy poświęcili swoją młodość dla walki o wolną Polskę w imię wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

 

x.TT