dodano: 2019-06-26 22:55:47 edycja: 2019-06-26 23:04:58 autor: 45 odsłon: 2143

FESTIWAL MUSICA SACRA

Już po raz 54. odbywał się Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. Podczas ciepłych nadmorskich czerwcowych dni mogliśmy zobaczyć i usłyszeć najlepsze chóry z różnych zakątków świata, m.in.: ze Słowacji, Litwy i Niemiec oraz chóry i zespoły polskie. 

Jednym z głównych dni festiwalu był konkurs „Musica Sacra”, który odbywał się w tym roku codziennie - w trakcie trwania festiwalu - w kościele pw. św. Piotra Apostoła W Międzyzdrojach. Jury w składzie: prof. Anna Domańska - przewodnicząca, prof. Halina Bobrowicz, prof. Aleksandra Paszek-Trefon, ks. prałat dr Marian Jan Wittlieb, po wysłuchaniu dziewięciu zespołów biorących udział w konkursie, przyznało następujące nagrody:

Brązowe Dyplomy dla:

Młodzieżowego Chóru „Our Voices” z Działdowa, dyrygent Danuta Czeczot,

Chóru „Dominanta” Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopniaw Rybniku, dyrygent Joanna Glenc,

Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki”, dyrygent Grzegorz Handke.

 

Srebrne Dyplomy dla:

Chóru Politechniki Gdańskiej, dyrygent Mariusz Mróz,

Chóru Politechniki Koszalińskiej „Canzona”, dyrygent Radosław Wilkiewicz.

 

Złote Dyplomy dla:

Chóru Żeńskiego „Schola Cantorum Bialostociensis”, dyrygent Anna Olszewska,

Chóru Dziecięcego „Pro Musica”– Magnolia ze Słowacji, dyrygent Viera Dzoganova,

Chóru Mieszanego „Vivere Cantus”z Uniwersytetu Vytautasa Magnusa z Litwy, dyrygent Rolandas Daugela,

Chóru Kameralnego Akademii Sztukiw Szczecinie, dyrygent Barbara Halec.

 

Nagrodę główną Konkursu „Musica Sacra” –Bursztynową Aureolę św. Piotra Apostoła orazNagrodę Główną Festiwalu – Grand Prix w wysokości 10000 zł,  jury przyznało Chórowi Żeńskiemu „Schola Cantorum Bialostociensis” pod batutą paniAnny Olszewskiej. Odznaczenie wręczył międzyzdrojski proboszcz ks. prałat dr Marian Jan Wittlieb.

            W tym czasie odbywały się także 27. warsztaty i koncerty Międzynarodowej Akademii Chóralnej „In Terra Pax 2019” pod kierownictwem Christiane Butting (Niemcy) i Szymona Wyrzykowskiego (Polska), która swój finałowy koncert dała w sobotę 15 czerwca w międzyzdrojskiej świątyni. 

            Dla międzyzdrojan, gości i wczasowiczów były to dni pełne walorów muzycznych i duchowych. Prosimy przyjąć zaproszenie za rok, od 21 czerwca.

X.TT26 czerwca 2019r. 26 czerwca 2019r. 45 2143