FILMOWE MISJE U STÓP KRZYŻA

Międzyzdroje, nadmorski kurort wypoczynkowy słynie z piękna krajobrazu, położenia, powietrza, ale także z prowadzonych działań na polu kultury i duchowości. Od 15 lipca do 22 lipca br. w międzyzdrojskim kościele pw. św. Piotra Apostoła przeżywano w wyjątkowy sposób duchowy czas skupienia w ramach diecezjalnej akcji ewangelizacyjnej „Misje u stóp Krzyża”.

Składały się na to medytacje, zamyślenia, modlitwa i czuwania zarówno całej parafii, jak również osób indywidualnych, gości, turystów przebywających w „Perle Bałtyku” na wypoczynku. Sam krzyż to pomniejszona kopia najstarszego zachowanego na Pomorzu Zachodnim misyjnego krzyża Ottonowego, datowanego na XIII wiek z konkatedry w Kamieniu Pomorskim. Wraz z symbolem Męki Pańskiej przywiezione zostały relikwie Drzewca Świętego przechowywane w Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Boskiej Bolesnej w kamieńskiej Kaplicy Brzozdowieckiej.

Święte Drzewo Męki Zbawiciela adorowali zgromadzeni parafianie i wczasowicze, którzy wzmacniając wiarę mogli na nowo odkryć wartość krzyża w osobistym życiu. Posługę sakramentalną ołtarza i konfesjonału oraz kaznodziejską w tym czasie pełnili: międzyzdrojski proboszcz ks. prałat dr ppor. Marian Jan Wittlieb, wikariusz ks. Tomasz oraz ks. dr Stanisław Barszczak z Częstochowy.

Tegoroczne misje zostały wsparte obecnością pana Benona Wylegały z Bielska Białej z Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego. Wieczorami można było obejrzeć ciekawe filmy ewangelizacyjne. Został nam przybliżony temat Fatimy, poprzez film „13. Dzień – Fatima” oraz „Fatima – ostatnia tajemnica”, po projekcji których oddawaliśmy nasze życie, rodziny i parafię Niepokalanemu Sercu Maryi w akcie zawierzenia według św. Ludwika Marii Grignon de Montfort. W kolejne dni mogliśmy pogłębić naszą wiedzę i wiarę w jeden z największych Bożych przymiotów, jakim jest miłosierdzie poprzez film „Ufam Tobie”, po którym oddaliśmy się modlitewnym aktem Miłosierdziu Bożemu. W czwartek – w dniu ustanowienia Eucharystii – obejrzeliśmy film o cudach eucharystycznych „Ja Jestem”, po którym nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu. Następnym filmem był „Apostoł”, zakazany w Zachodniej Europie, ze względu na swoje prozelickie przesłanie, dodał nam odwagi do apostolskiego świadectwa. W ostatnim dniu filmowego tygodnia mogliśmy zobaczyć włoską produkcję „Jak Bóg da”, w duchu zawierzenia Bożej Opatrzności.

Był to piękny i bogaty duchowo oraz kulturalnie tydzień, podczas którego, mogliśmy pogłębiać naszą wiarę i zaufanie do Boga, rozważając o tajemnicach naszej wiary.