loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

Filmowe Rekolekcje Ewangelizacyjne z św. Janem Pawłem II

Międzyzdroje są nazywane „Perłą Bałtyku” jako nadmorski kurort wypoczynkowy, który słynie z piękna krajobrazu, unikatowego położenia w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego, czystego powietrza, ale także z prowadzonych wyjątkowych działań na polu kultury i duchowości. 

Od 19 lipca do 24 lipca br. w międzyzdrojskim kościele pw. św. Piotra Apostoła na Królewskim Wzniesieniu przeżywano duchowy czas skupienia w ramach akcji ewangelizacyjnej prowadzonej przez Rycerza Zakonu Jana Pawła II pana Benona Wylegałę z Fundacji Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego z Bielska Białej. Składały się na to codzienne medytacje, zamyślenia, modlitwa, adoracja Najświętszego Sakramentu przez parafian, jak również gości i turystów przebywających na wypoczynku. 

Tegoroczne wakacyjne rekolekcje zostały wsparte ciekawymi filmami związanymi z życiem, posługą oraz najważniejszymi wydarzeniami pontyfikatu św. Jana Pawła II z racji wspomnienia 100-lecia Jego urodzin. Mogliśmy obejrzeć projekcje filmowe, które zazwyczaj nie można zobaczyć w przestrzeni publicznej nastawionej na komercje, a które są godne naszej duchowej uwagi. 

Film „9 dni, które zmieniły świat” to opowieść o ludzkim wyzwoleniu, ukazujący niezwykłą moc światowego przesłania papieża Jana Pawła II o wierze podczas jego historycznej dziewięciodniowej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 r. Wywołała ona rewolucję sumienia, która przekształciła Polskę i fundamentalnie zmieniła duchowy i polityczny krajobraz XX wieku.

Następny film to „Tajemnica tajemnic”, który pomógł zobaczyć i zrozumieć duszę Polski. Ukazana była w nim historia naszej Ojczyzny, świata i Kościoła pod koniec XX wieku z perspektywy działań Prymasa Tysiąclecia i polskiego Papieża, którzy jak nikt inny, zrozumieli potrzeby Polski i powierzyli ją Maryi. 

Z kolei projekcja „Wyzwolenie kontynentu” ukazała Jana Pawła II jako człowieka niezachwianej wiary, niezłomnego obrońcy godności człowieka, który odegrał fundamentalną rolę w wyzwoleniu z komunizmu Europy Środkowej i Wschodniej.

Kolejny dzień to film „Lolek”, przedstawiający osobliwy portret Karola Wojtyły, który swoim życiem potrafił zmienić oblicze tego świata, uczynić rzeczy niemożliwe, realnymi. Mogliśmy zobaczyć wyjątkowe zdjęcia z dzieciństwa, z okresu kapłaństwa oraz unikatowe kadry z Jego pielgrzymek po całym świecie.

         W ostatnim dniu filmowego tygodnia obejrzeliśmy film „Nieplanowane”, który opowiadał o najbardziej kontrowersyjnym i polaryzującym społeczeństwo temacie naszych czasów i pokazującym kulisy branży aborcyjnej w USA. To najważniejszy film w tym sporze światopoglądowym o ludzkie życie i jego początek, na którego straży stał św. Jan Paweł II.

Projekcję rozpoczynała i kończyła modlitwa Maryjna w duchu zawierzenia według św. Ludwika Marii Grignon de Montfort, którego traktat tak bardzo umiłował święty Papież. 

Pan Benon zaprezentował nam też w swoich wystąpieniach i spotach filmowych Zakon Rycerzy Jana Pawła II, do którego zgłosiło się wielu mężczyzn.  Był to piękny i bogaty duchowo oraz kulturalnie tydzień, podczas którego, mogliśmy pogłębiać naszą wiarę i zaufanie do Boga w duchu św. Jana Pawła II. 

 

x.TT