loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

„Fratelli tutti…” - wspomnienie św. Franciszka z Asyżu w Międzyzdrojach

Od słów nowej encykliki papieskiej o braterstwie i przyjaźni społecznej rozpoczęła się doroczna modlitwa dziękczynno-błagalna z okazji wspomnienia św. Franciszka – biedaczyny z Asyżu w niedzielę 4 października 2020 r.

Teren Wolińskiego Parku Narodowego jest szczególnym miejscem na mapie przyrodniczej naszego kraju. Tu możemy podziwiać żubry, czy popatrzeć na orła Bielika. Do tej otuliny parkowej przylegają Międzyzdroje, które słyną w Polsce i na świecie ze swoich walorów turystycznych, pięknego położenia nad morzem, oraz malowniczego otoczenia przyrody.

Od ponad 20 lat w bliskości wspomnienia liturgicznego św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologów, przyrody i ludzi dbających o jej piękno, Woliński Park Narodowy wraz z Nadleśnictwem Międzyzdroje przy współpracy z Parafią pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach organizuje liturgiczne dziękczynienie za dzieło stworzenia i za osoby opiekujące się przyrodą. 

Rok temu zostały wprowadzone na międzyzdrojskie łono przyrody relikwie św. Franciszka z Asyżu, które dzięki staraniom międzyzdrojskiego proboszcza ks. prałata dr. Mariana Jana Wittlieba, otrzymała nasza parafia. 

W tym roku, Mszy św. na Leśnej Polanie Mszalnej Wolińskiego Parku Narodowego przewodniczył nowy proboszcz z sąsiedniej parafii pw. NSPJ w Ładzinie – ks. mgr Adam Krzykała. Kaznodzieja przypomniał licznie zebranym wiernym o dziele stworzenia przez Boga, o wzajemnej komunii człowieka z otaczającym światem i odpowiedzialności za niego. „Pierwsza eucharystia – zbawcza ofiara Chrystusa na krzyżu odbyła się pod firmamentem nieba, i pod tym nieboskłonem gromadzimy się również my, aby czynić dziękczynienie, poznawać dzieło Stwórcy, dbać o piękno przyrody, ale nade wszystko mamy się przez to uświęcać i upodabniać do Boga. Człowiek jest koroną stworzenia i dostał, niejako w depozyt otaczający świat, z którego kiedyś zda rachunek przed Bogiem. Fratelli tutti…Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, i to miłość Boża łączy nas, która przekracza wszelkie uprzedzenia, granice geograficzne i narodowe” – głosił ks. Adam. 

W nowej encyklice papież Franciszek zwraca uwagę na rolę dialogu, jako drogi budowania braterstwa i przyjaźni społecznej. Mamy wprowadzać w życie pojęcie logiki daru jako bezinteresowności i ukazywać rolę solidarności, oraz zachęcać do przebaczenia i pojednania.

Na zakończenie Eucharystii, nowy dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego dr Piotr Daniszewski wyraził swoją wdzięczność za wzniosłą liturgię i zachęcił wszystkich do dbania o przyrodę. Następnie ks. Adam poświęcił przygotowane przez leśników „rajskie jabłka”, które każdy mógł sobie zabrać do domu oraz spróbować pysznej kawy z mobilnej kawiarni pana Bartosza Suzina. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, organizatorom i w duchu franciszkańskim wspólnie dbając o nasz dom – przyrodę, chwalmy naszego Boga Stwórcę i uświęcajmy się każdego dnia. Pokój i dobro!

 

x.TT

 

 

niedziela 4 października 2020 g.15.00 czas „drzewa Krzyża” - św. Franciszka  z  Asyżu

 

Sprzymierzeniec

 

Oto jest spotkanie   

Na Leśnej Polanie,

By Franciszka czciło   

Ludzi zgromadziło                      

Odświętnie ubrani 

Nie są tutaj sami

Ludzie i zwierzęta 

Wśród drzew co z krzewami

Jedność w jakość tworzą

Są Rodziną Bożą

A Jej wola miła 

By mieć w Bogu siłę            

Do wzrostu słusznego 

Ludziom potrzebnego

To współżycie zgodne   

Wszystkim jest potrzebne

O to dziś prosimy  

Marzeń  nie gasimy

O ten płomień dbamy

Sprzymierzeńca mamy         

Marzenia od wieków 

Nadal są w Człowieku

Leśnym i Parkowym  

Więc chylimy głowy  

Przed Nimi            Sprzymierzonymi              

Amen

 

x.MJW