dodano: 2017-10-27 15:13:52 edycja: 2023-07-17 17:00:57 autor: 1 odsłon: 13790

Proboszczowie

1. ks. Aleksander Hanusewicz 1949-1956
[ks. Władysław Wąchal 1955-57 wikariusz zastępca]
[ks. Stanisław Maślona 1957 wikariusz zastępca]
2. ks. Marian Folcik 1957-1962
3. ks. infułat Olgierd Ostrokołowicz 1962-1981
4. ks. kanonik Tadeusz Moskal 1981-1994
5. ks. kanonik Henryk Przestacki 1994-1998
6. ks. prałat kanonik dr podporucznik Marian Jan Wittlieb 1998-2021

7. ks. dr Mariusz Cywka 2021-

 

 

https://www.miedzyzdroje.pl/strona/929

http://lebork.naszemiasto.pl/artykul/otwarcie-galerii-w-nowej-wsi-mozna-ja-ogladac-w-domu,2425673,art,t,id,tm.html

http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,21300070,miedzyzdroje-maja-duchowego-patrona-radni-przyjeli-uchwale.html

http://www.dziennikarze.szczecin.pl/leksykon-dziennikarzy/item/213-ks-wittlieb-marian-jan.html

 

śp. ks. Marian Jan Wittlieb (1946-2021)

ksiądz archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Urodzony 22 maja 1946 r. w Nowej Wsi Lęborskiej. Jako sześciolatek w miejscowości rodzinnej rozpoczął naukę w 7–klasowej Szkole Podstawowej. Po zamknięciu przez władze komunistyczne Niższego Seminarium Duchownego w Słupsku (klasa ósma) skończył lęborskie liceum ogólnokształcące. 
W 1963 r. został przyjęty w poczet alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu dla kościelnej Administracji Gorzowskiej, skąd w 1966 r. został wcielony do wojska. Służbę odbywał w jednostce „kleryckiej” w Bartoszycach razem z (księdzem) Jerzym Popiełuszko. 

Zanim jako wikariusz od 1 września 1970 r., po święceniach kapłańskich w Świnoujściu (28.6.1970, sługa Boży bp dr Wilhelm Pluta) został posłany do Chojny Szczecińskiej, przez miesiąc wakacyjnie zastępował duszpasterza w kaszubskiej Ugoszczy k. Bytowa. Od września 1972 r. odbywał studia specjalistyczne w Rzymie i Wuerzburgu, angażując się równocześnie duszpastersko w parafiach  we Włoszech (m.in. w Marcellinie w diec. Tivoli), na Sardyni (Palau), w Niemczech (diecezje: Bamberg, Wuerzburg, Stuttgart, Monachium) i w Wielkiej Brytanii (New Castle upon Tyne, Oldham). 
Po uzyskaniu doktoratu z teologii biblijnej u dominikanów w 1977 r. na rzymskim „Angelicum” (tu odbywał też studia późniejszy papież Jan Paweł II), pracował od 1 sierpnia w szczecińskiej parafii pw. Świętej Rodziny i jako wykładowca Starego Testamentu, teologii biblijnej obu Testamentów, ale też języka hebrajskiego i niemieckiego, śpiewu kościelnego 
w Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Uczestniczył w organizowaniu Szczecińskiej Wszechnicy Wiedzy Religijnej i Punktu Konsultacyjnego ATK (Instytut Studiów nad Rodziną), od 1 sierpnia 1980 r. prowadząc równocześnie przez dziewięć lat jako proboszcz parafię w Trzebieży Szczecińskiej. 

Od 1991 r. był redaktorem naczelnym katolickiego Dwutygodnika Pomorza Zachodniego Kościół nad Odrą i Bałtykiem Szczecińskich Studiów Kościelnych. Publikował w kraju i za granicą (znajomość wielu języków) artykuły naukowe i książki. Uprawia nadal publicystykę religijno-społeczną. Odpowiadał (merytorycznie) za program własny Szczecińskiego Wydawnictwa Archidiecezjalnego „Ottonianum” i reprezentował Diecezjalny Ośrodek Informacji (rzecznik). Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. 9 marca 1995 r. otrzymał nominację do Rady Programowej „Radia Szczecin S.A ”, natomiast od początku istnienia współpracował z katolickim „Radiem AS” w Szczecinie. 

25 marca 1993 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Szczecińskiej, a od 1995 r. jako pierwszy Polak jest kanonikiem honorowym Cesarskiej Kapituły Metropolitalnej w Bambergu, a do tego od 1818 r. na nowo pierwszym cudzoziemcem w tej 14-osobowej historycznej kapitule. 

Od 1989 r., wykorzystując dar języków pracuje jako proboszcz w „międzynarodowej” parafii w nadmorskich Międzyzdrojach. „Zasłużony dla Międzyzdrojów” (2004) inicjuje i wspiera projekty kulturowo-religijne. Należą do nich m.in.: konkursowe przesłuchania Musica Sacraw ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego  z nagrodą Bursztynowej Aureoli św. Piotra Apostoła(czerwiec); liturgia mszalna z uczestnikami ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Seniorów we wrześniu; liturgia na Leśnej Polanie w Wolińskim Parku Narodowym w niedzielę po św. Franciszku z Asyżu (4 października) z symbolicznym „ekologicznym rajskim jabłkiem”; czwartkowe  międzynarodowe Spotkania Organowe w sierpniu; jesienne przeniesienia ze Szczecina koncertów Festiwalu Muzyki Współczesnej im. W. Lutosławskiego; wyjątkowe koncerty muzyków i aktorów, chórów, zespołów z Polski i zza granicy (np. jazzowy koncert Piękna Paniz poezją Karola Wojtyły); pamiątkowe partytury dla Missa Misdroyensis(60-lecie parafii w Międzyzdrojach) i dla Requiem(rocznica śmierci olimpijczyków W. Komara i T. Ślusarskiego) Karola Borsuka;  ołtarzowe mini galerie malarskie (np. Opowieść bez początku Bronisławy Bohdanowicz-Kaczor). Czymś szczególnym dla międzyzdrojskiej społeczności jest przyznawanie tytułu Zasłużony dla Parafii w Międzyzdrojach

Wydarzeniem była wystawa prezentująca pomorskich twórców, zorganizowana w Archidiecezjalnym Muzeum w Bambergu w r. 2000.  Album wydany (Farben, Formen, Freundschaft – Pommern) w „Ottonianum”, należy do wielu tomów prestiżowej serii edytorskiej tego muzeum. Na 10—lecie „Ottonianum” zorganizował w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym pw. Świętej Rodziny z Nazaretu okazjonalną wystawę  malarską(album Opowieść bez początku) i edytorską szczecińskich poetów. Także z tego powodu po raz pierwszy został wyemitowany tak obfity wywiad red. Kingi Brandys w TVP Szczecin „z księdzem”. Słonecznik niepogody (śp. Zygfryd Winczewski z Bytowa), który został ułożony z inspiracji kolegów seminaryjnych, wydany był dwukrotnie – w Rzymie i Szczecinie. Dzięki niemu powstawały serie poetyckie szczecińskich autorów. Dokonywał też tłumaczeń, m.in. Tuwimowego Chrystusana niemiecki pod uznaną już muzykę i z niemieckiego na polski: np. Eugena Eckerta do muzyki Winfrieda Heuricha Meine engen Grenzen(Eleison.Me ograniczenia). Upowszechniono też pod jego redakcją polską i przetłumaczoną przez niego na niemiecki edycję Całunu z wonnościami– Trauerflor mit Düften).   

Na początku 2013 roku decyzją Benedykta XVI został mianowany prałatem (kapelanem Jego Świątobliwości). Jest pomysłodawcą i współautorem albumu Dom z Galerią(2014) otwierającego ekspozycję dużej części malarstwa Bronisławy Bohdanowicz-Kaczorowej ze Szczecina pt. Akacjowa Galeria Sztukiw domu rodzinnym w Nowej Wsi Lęborskiej. Jest kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej w Szczecinie oraz kanonikiem honorowym Carskiej Kapituły Metropolitalnej w Bambergu. W 2018 roku otrzymał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy patent oficerski w stopniu podporucznika, w ramach sprawiedliwości dziejowej.

Jest prezentowany w: Encyklopedia Szczecina;  Leksykon Szczecińskich Dziennikarzy (WWW. dziennikarze.szczecin;pl);Słownik Literatów Szczecińskich, itp

 

Laudacja z okazji 50-lecia kapłaństwa i 21 lat służby w Międzyzdrojach księdza prałata kanonika dr. podporucznika Mariana Jana Wittlieba 

 

        Wielki to honor dla mnie, że dane mi jest wygłosić dziś laudację na cześć księdza prałata dr podporucznika Mariana Jana Wittlieba. Okazją po temu jest 50-lecie kapłaństwa i 21 lat służby duszpasterskiej w Międzyzdrojach naszego dostojnego Jubilata. Człowieka wielu talentów, zaangażowanego nie tylko w dbanie o dusze, wiarę i kulturę członków naszej lokalnej społeczności, ale i we wszelkie żywotne sprawy mieszkańców oraz międzyzdrojskiego kurortu. Zasłużony dla Międzyzdrojów ksiądz prałat Marian Jan Wiettlieb, proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Piotra Apostoła w Międzyzdrojach pełni u nas posługę już od 15 września 1998 r. 

        Ksiądz prałat Marian Jan Wittlieb urodził się 22 maja 1946 r. w Nowej Wsi Lęborskiej. W 1963 roku przyjęty w poczet alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu, którego jest absolwentem. Z tego seminarium w 1966 roku wcielony do wojska. Służbę wojskową w Bartoszycach pełnił razem z błogosławionym męczennikiem księdzem Jerzym Popiełuszko. Święcenia kapłańskie przyjął w 1970 r. w Świnoujściu. Absolwent dominikańskiego Uniwersytetu Angelicum w Rzymie, na którym uzyskał w 1977 r. doktorat z teologii biblijnej oraz absolwent frankońskiego Uniwersytetu w Wuerzburgu. W czasie studiów zaangażowany równocześnie duszpastersko w parafiach        we Włoszech (m.in. w Marcellinie w diec. Tivoli), na Sardynii (Palau), w Niemczech (diecezje: Bamberg, Wuerzburg, Stuttgart, Monachium) i w Wielkiej Brytanii (New Castle upon Tyne, Oldham).    

Pracował w szczecińskiej parafii pw. Świętej Rodziny i jako wykładowca Starego Testamentu, teologii biblijnej obu Testamentów, ale też języka hebrajskiego i niemieckiego, śpiewu kościelnego w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Uczestniczył w organizowaniu Szczecińskiej Wszechnicy Wiedzy Religijnej i Punktu Konsultacyjnego ATK (Instytut Studiów nad Rodziną), od 1 sierpnia 1980 r. prowadząc równocześnie przez dziewięć lat jako proboszcz parafię w Trzebieży Szczecińskiej. Redaktor naczelny dwutygodnika Pomorza Zachodniego „Kościół nad Odrą i Bałtykiem” i Szczecińskiego Wydawnictwa Archidiecezjalnego „Ottonianum”. Redaktor naczelny „Szczecińskich Studiów Kościelnych”. Jako rzecznik reprezentował Diecezjalny Ośrodek Informacji. Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Dnia 9 marca 1995 r. otrzymałnominację do Rady Programowej „Radia Szczecin S.A.”, natomiast od początku istnienia współpracował z katolickim „Radiem AS” w Szczecinie. 

Nasz dostojny Jubilat jest również pisarzem i poetą, który ma na swoim koncie publikacje książkowe w Rzymie i Szczecinie, m.in. „Słonecznik niepogody”, „Ból niedowierzania”, „Całun z wonnościami”, „Marzeń biblijnych ciąg”, „Jubilat. My trzymamy z Bogiem”. Pomysłodawca i współautor albumu z 2014 r. pt. ,,Dom z Galerią”. To także organizator wystaw pomorskich twórców w Bambergu oraz okazjonalnych wystaw malarskich i edytorskich szczecińskich poetów. Dzięki Niemu powstały serie poetyckie szczecińskich autorów. Dokonywał też tłumaczeń pod muzykę z języka polskiego na niemiecki i z niemieckiego na polski. Jest prezentowany m.in. w    Encyklopedii Szczecina, Leksykonie Szczecińskich Dziennikarzy i Słowniku Literatów Szczecińskich.

           25 marca 1993 roku księdza Wittlieba mianowano na kanonika honorowego Kapituły Metropolitalnej w Szczecinie. Natomiast od 1995 roku, jako pierwszy Polak, jest kanonikiem honorowym Cesarskiej Kapituły Metropolitalnej w Bambergu, a do tego pierwszym tam od 1818 roku cudzoziemcem w 14-osobowej historycznej kapitule. Na początku 2013 roku decyzją Benedykta XVI został mianowany prałatem, czyli kapelanem Jego Świątobliwości. W 2018 roku z kolei otrzymał w ramach sprawiedliwości dziejowej z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy patent oficerski w stopniu    podporucznika. To tylko niektóre życiowe funkcje i osiągnięcia prałata, których bogactwem mógłby obdzielić niejeden życiorys. 

          Będąc proboszczem międzyzdrojskiej parafii od 1998 roku ksiądz prałat Marian Jan Wittlieb wybitnie wyróżnił się swoim działaniem na kilku polach wykraczając dalece poza ramy duszpasterstwa. Już w 2004 roku w uznaniu zasług dla naszej społeczności gminnej, za zaangażowanie i wkład w krzewienie kultu religijnego otrzymał od Rady Miejskiej tytuł "Zasłużony dla Międzyzdrojów". W Międzyzdrojach od lat inicjuje i wspiera projekty kulturowo-religijne. Należą do nich m.in.: czerwcowe konkursowe przesłuchania    Musica Sacra w ramach Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej z nagrodą Bursztynowej Aureoli św. Piotra Apostoła; wrześniowe liturgie mszalne z uczestnikami ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Seniorów oraz zjazdy byłych żołnierzy kresowych AK; październikowa liturgia na Leśnej Polanie w Wolińskim Parku Narodowym w niedzielę po św. Franciszku z Asyżu z symbolicznym „ekologicznym rajskim jabłkiem”; czwartkowe międzynarodowe Spotkania Organowe w sierpniu każdego roku; jesienne przeniesienia ze Szczecina koncertów Festiwalu Muzyki Współczesnej im. W. Lutosławskiego; wyjątkowe koncerty muzyków i aktorów, chórów, zespołów z Polski i zza granicy (np. jazzowy koncert Piękna Pani z poezją Karola Wojtyły); pamiątkowe partytury dla Missa Misdroyensis, Międzyzdrojskie Sacrum et Profanum i kantata  koncertowa Quo vadis, Domine? (70-lecie praw miejskich i parafii w Międzyzdrojach) i dla Requiem (rocznica śmierci olimpijczyków W. Komara i T. Ślusarskiego) autorstwa Karola Borsuka; ołtarzowe mini galerie malarskie (np. Opowieść bez początku Bronisławy Bohdanowicz-Kaczor). Inicjator odrestaurowania zabytkowego zegara na wieży kościoła, z której możemy codziennie usłyszeć muzyczne kompozycje hejnału miejskiego i fanfar św. Piotra Apostoła.   

        Wyjątkowe zaangażowanie Jubilata właśnie w sferę kultury, w naszym przypadku szczególnie międzyzdrojskiej kultury jest widoczne, a przez nas cenione. To zaangażowanie znakomicie koresponduje z ważnymi słowami wygłoszonymi 2 czerwca 1980 roku, a więc 40 lat temu przez papieża Jana Pawła II w siedzibie UNESCO w Paryżu - gdzie papież wskazał, że: „Kultura jest wyrazem Człowieka, jest potwierdzeniem Człowieczeństwa. Człowiek ją tworzy i przez nią tworzy siebie. Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Jego życie jest kulturą również i w tym znaczeniu, że poprzez nią człowiek odznacza się i odróżnia od całej reszty istnień wchodzących w skład widzialnego świata: człowiek nie może obejść się bez kultury. Kultura jest właściwym sposobem istnienia i bytowania człowieka. Człowiek bytuje zawsze na sposób jakiejś kultury sobie właściwej, która z kolei stwarza pomiędzy ludźmi właściwą dla nich więź, stanowiąc o międzyludzkim i społecznym charakterze ludzkiego bytowania. Stąd też w jedności kultury, jako właściwego sposobu istnienia człowieka, bierze zarazem początek wielość kultur, wśród których człowiek bytuje”.

 

     Trudno znaleźć lepszego Ucznia do tych słów papieża Polaka, który dawałby piękniejsze świadectwo ich znaczenia. Nie sposób nie wspomnieć, że nasz dostojny Jubilat to także inicjator ustanowienia duchowego patrona Międzyzdrojów, którym został Święty Piotr Apostoł (uchwała Nr XXIX/287/17 Rady Miejskiej w Międzyzdrojach z dnia 26 stycznia 2017 r.) oraz zmiany nazwy centralnego placu w Międzyzdrojach na Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego i nadania jednej z ulic imienia Jana Pawła II. Z inicjatywy ks. prałata obok kościoła powstał także ufundowany przez parafian kamień z tablicą poświęconą „Duchowym Budowniczym Międzyzdrojów”. To nieoceniony wkład księdza Prałata w budowę kultury naszej lokalnej wspólnoty, budowę tożsamości naszej wspólnoty, za co wypada mi niezwykle serdecznie podziękować. Proszę jednocześnie dostojnego Jubilata o dalsze czynne angażowanie się w bliskie naszym sercom sprawy Gminy Międzyzdroje i jej mieszkańców.

 

 

Mateusz Bobek

Burmistrz Międzyzdrojów

29 czerwca 2020 roku – dzień patronalny miasta

 

 

 

Pliki do pobrania

.pdf
laudacja-z-okazji-50-lecia-kaplanstwa.pdf
267.3KB 17 grudnia 2020r. 400


27 października 2017r. 17 lipca 2023r. 1 13790