dodano: 2019-10-07 19:13:30 edycja: 2019-10-07 19:15:08 autor: 45 odsłon: 1797

„Pochwalony bądź, Panie mój…” - wspomnienie i wprowadzenie relikwii św. Franciszka z Asyżu w Międzyzdrojach

Woliński Park Narodowy jest szczególnym miejscem na mapie przyrodniczej naszego kraju. Tu możemy podziwiać żubry lub popatrzeć na orła Bielika. Do tej otuliny parkowej przylegają Międzyzdroje, które słyną w Polsce i na świecie ze swoich walorów turystycznych, pięknego położenia nad morzem oraz malowniczego piękna przyrody.

Od 20 lat w bliskości wspomnienia liturgicznego św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologów, przyrody i ludzi dbających o jej piękno, Parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach przy współpracy z Nadleśnictwem Międzyzdroje i Wolińskim Parkiem Narodowym organizuje liturgiczne dziękczynienie za dzieło stworzenia i za osoby opiekujące się przyrodą. W tym roku, po staraniach proboszcza ks. prałata dr. ppor. Mariana Jana Wittlieba, otrzymaliśmy z Rzymu relikwie I stopnia – ex cineribus corporis – św. Franciszka z Asyżu. Zostały one najpierw wprowadzone do międzyzdrojskiej świątyni wraz z relikwiami św. Dominika Spadafory przez ks. dr. Krzysztofa Białowąsa – postulatora rzymskiego w czasie tegorocznych wielkopostnych rekolekcji. Natomiast czas na wprowadzenie Biedaczyny z Asyżu na międzyzdrojskie łono przyrody przypadł na niedzielę 6 października 2019 r., gdzie na Leśnej Polanie Mszalnej Wolińskiego Parku Narodowego odbywa się doroczna Msza św., której w tym roku przewodniczył nowy proboszcz z parafii pw. MB Jasnogórskiej w Lubinie – ks. dr Andrzej Wańka. Kaznodzieja przypomniał licznie zebranym wiernym o dziele stworzenia przez Boga, o wzajemnej komunii człowieka z otaczającym światem i odpowiedzialności za niego. „Poprzez poznawanie świata i dbanie o piękno przyrody, chwalimy i poznajemy jego Stwórcę i mamy się przez to uświęcać, upodabniać do Boga. Człowiek jest koroną stworzenia i dostał, niejako w depozyt otaczający świat, z którego kiedyś zda rachunek przed Bogiem” – głosił ks. Andrzej.

Przypomina nam także papież Franciszek w swojej ekologicznej encyklice Laudato si, pieśń Biedaczyny z Asyżu - „Pochwalony bądź, Panie mój” - że nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona: „Pochwalony bądź, mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami” – słowa te wyśpiewała Schola Confido, która zadbała o oprawę muzyczną liturgii.

Na zakończenie Eucharystii, „ludzie lasu” wyrazili swoją wdzięczność za wzniosłą liturgię i zachęcili wszystkich do dbania o przyrodę. Następnie ks. Andrzej pobłogosławił ogień i poświęcił przygotowane przez leśników „rajskie jabłka”, które każdy mógł sobie zabrać do domu oraz spróbować pysznej kawy z mobilnej kawiarni pana Bartosza Suzina. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, organizatorom i w duchu franciszkańskim wspólnie dbając o nasz dom – przyrodę,  chwalmy naszego Boga Stwórcę i uświęcajmy się każdego dnia. Pokój i dobro!

x.TT



07 października 2019r. 07 października 2019r. 45 1797