loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

ŚWIADECTWA

„OTO CZŁOWIEK!” 19 października 2016 godz. 18.00: Wniesienie relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki do świątyni w Nowogardzie.

Gdybym umiał malować, to portret księdza Jerzego Popiełuszki podpisałbym biblijnym: „Oto Człowiek!” Pan Jezus w „Kazaniu na Górze” (Mt 5, 38nn): „Ja wam powiadam: Nie sprzeciwiajcie się złemu /=/ Nie stawiajcie oporu złemu”.  Taką życiową lekcję otrzymałem od warszawskiego alumna Jerzego Popiełuszki w pierwszym spotkaniu na pierwszym piętrze koszarowego budynku „kleryckiej” Jednostki Wojskowej 4413 w Bartoszycach w listopadzie 1966,  roku millenijnegoZ powodów, które tu nie są ważne, zostałem wcielony do Ludowego Wojska Polskiego już po czasie terminowego poboru. Trzy plutony II kompanii były w tym czasie na zajęciach. Przypisano mnie do II plutonu – „Raz na wozie, raz pod wozem”. Taki „model wychowawczy” obowiązywał  we wszystkich strukturach tej jednostki, od luzu „na wozie” – I kompania, przez „plus/minus” (II kompania) do zawsze „pod wozem”. Jerzy należał do plutonu „zawsze pod wozem”. Kapral właśnie tresował Jerzego w układaniu 70-kilogramowego, rozrzuconego po izbie słomianego siennika po tzw. „lotniku”.  Nie odzywaliśmy się ani słowem. Wystarczyło patrzeć. Po latach można rozumieć „proroctwo” dowódcy trzeciego  plutonu: „Popiełuszko ma brzydkie łóżko!”. [Dobrze, że na śmierć dano mu chociaż worek…]

Moim zdaniem, Jerzy wraz  z  innymi żołnierzami-alumnami został obdarowany Jezusowym przywilejem: „Jeśli Mnie prześladowali, to i was prześladować będą”(por. J 15,20); Jerzy jednak przywilejem miary nadzwyczajnej świętości.  On potrafił ściągać na siebie całą nienawiść  przeznaczoną dla nas wszystkich. Pozostali, w czasie przeznaczonym na złośliwe szykany,  mogli od nich „odpocząć  i, na przykład, spać z otwartymi oczami stojąc na wieczornym apelu (młodych żołnierzy często nazywa się zającami).

Niech będzie usprawiedliwione  patriotyzujące na Pomorzu Zachodnim porównanie  ponad wyznaniami: Szczeciński teolog, pastor Dietrich Bonhoeffer w kraju,  gdzie Odra płynie, ze swoją odpowiedzią na pytanie: Kim jest Jezus Chrystus? wszedł do dorobku Soboru Watykańskiego II – Jezus jest „Człowiekiem dla drugich”. Został zamordowany przez  hitlerowców. Ksiądz Jerzy Popiełuszko, „człowiek dla drugich” – został zamordowany przez służących komunistom „tam, gdzie Wisła płynie” i wszedł do dorobku niezłomnego w wierze Kościoła katolickiego w Polsce.

Zaświadczam: „Oto Człowiek!” Błogosławiony! Ksiądz: Jerzy Popiełuszko.

Ksiądz Marian Jan Wittlieb