loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

Wielkanocna wymiana paschałów z partnerską parafią w Heringsdorfie

Tradycją Międzyzdrojów jest już od 20 lat, że w okresie poprzedzającym bezpośrednio Wielkanoc, przedstawiciele parafii partnerskich w Międzyzdrojach i niemieckim Heringsdorf spotykali się, aby dokonać wymiany świec paschalnych. W tym roku, z racji pandemii wirusa i kwarantanny, spotkanie to nie mogło odbyć się w Piotrowej świątyni w Międzyzdrojach.  

Po odbytych konsultacjach ze stroną niemiecką i odpowiedzialnymi władzami, Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz otrzymał zaproszenie od Burmistrz Gminy Heringsdorf, Laury Isabelle Marisken do udziału w takim spotkaniu. Włodarze miast i duchowni spotkali się w poniedziałek 6 kwietnia br. – zachowując wszystkie wymogi bezpieczeństwa - tym razem wyjątkowo, na malowniczo położonym moście na przejściu granicznym w Garz.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wspólnot: ks. prałat dr ppor. Marian Jan Wittlieb - proboszcz parafii pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach wraz z wikariuszem ks. Tomaszem, ks. dziekan kan. Piotr Superlak z parafii pw. NMP Gwiazdy Morza w Świnoujściu oraz ks. Maciej Domański z kościoła w Zinnowitz w Niemczech, pełniący także posługę duszpasterską w Heringsdorfie.

Duchowni po słowach modlitwy i przemówień wymienili się okazałymi świecami paschalnymi, które będą pobłogosławione i zapalone podczas Wigilii Paschalnej. Świeca ta jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego, Światłości Świata, który rozpromienia mroki ciemności i prowadzi do nowego życia. Na tej woskowej świecy podczas liturgii paschalnej kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, Początek i Koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas, wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. W tych słowach zawiera się skrót całego roku liturgicznego i ogłoszone jest całe zbawcze misterium Chrystusa. Paschał zdobiony jest także 5 gronami symbolizującymi rany Zbawiciela. 

Przedstawiciele władzy świeckiej i duchowej wyrazili ufność, aby trudne dla wszystkich czasy epidemii, więcej się nie powtórzyły, a współpraca partnerska między miastami i parafiami mogła być nadal kontynuowana. Jest to symbol nadziei dla nas wszystkich. 

Obie strony przekazały sobie także wypiekane baranki paschalne oraz życzenia zdrowych, pełnych nadziei i pokoju serca Wesołych Świąt Wielkanocnych dla wszystkich. 

 

x.TT