Petronalia w Międzyzdrojach

Ojczyzna to Patria, a Patron jej służy () w sacrum i profanum wykazuje troskę: Święty Piotr Apostoł w Międzyzdrojach… (fragment z pieśni Piotrowej: słowa ks. Marian Jan Wittlieb, muzyka Jan Duda; ks. Anthony Umeh). Obchody tegorocznego odpustu Piotrowego w Perle Bałtyku, jaką są Międzyzdroje, były połączone z modlitewnym dziękczynieniem za 70 lat powojennych Międzyzdrojów, oraz za oddanie Miasta w duchową opiekę św. Piotra Apostoła.

W liturgiczny dzień wspomnienia Księcia Apostołów 29 czerwca br.,  a po raz pierwszy w dzień Patrona Miasta, podczas uroczystej koncelebrowanej Mszy św. przez kapłanów rocznika 1970 święceń, oraz przez liczą rzeszę wiernych, międzyzdrojski proboszcz ks. prałat dr Marian Jan Wittlieb, witając i wprowadzając w ducha modlitwy powiedział: Pozdrawiam Was w tej jedynej na Pomorzu Zachodnim świątnicy jego imienia, w świątyni nabrzmiałej muzyką; w kościele rozbrzmiewającym pięknem słów Boga-Poety dla wszystkich narodów i obejmowanych czułością ludzi unoszonych natchnieniami Ducha Świętego (…), modląc się przez wstawiennictwo św. Piotra  Apostoła, którego relikwie – szczątki ciała i ziemia z grobu na Watykanie, a także granitowy okruch z fundamentu jego domu w Kafarnaum – zostaną poświęcone na znak naszego wiernego od 70. lat  polskiego zaufania Bogu (…).

Odpustowej celebrze w domu Bożym o nadzwyczajnej akustyce wypełnionym muzyką spod utalentowanych palców maestro Jana Dudy, przewodniczył ks. infułat dr Edmund Cybulski, który dokonał także poświęcenia relikwiarza. W kazaniu ks. proboszcz przytoczył list parafianina, poety i pisarza Krzysztofa Klimaszewskiego – obecnie mieszkającego w Kalifornii, ale duchowo zawsze obecnego wśród swoich – i jego proroczą wizję tego wydarzenia: (…) dlatego w powstałym z górą pół stulecia temu opowiadaniu „Na Bałtyku” ponownie nazwałem św. Piotra „opiekunem miasta”, tyle że już bez dawnego wyrzutu, skargi czy żalu. Święty Piotr pojawiał się w mojej gawędzie nie jako opiekun parafii jedynie, ale tak, jak myślałem o nim w dzieciństwie – jako opiekun całej miejscowości i wszystkich bez wyjątku jej mieszkańców. Mimo to nigdy nie przebiegło mi przez myśl, że te słowa pół-żartem z tak bardzo już odległej przeszłości okażą się kiedyś prorocze. () Tymczasem tak właśnie się stało.

Kolejnym wzniosłym punktem uroczystości było nadanie tytułu „Zasłużony dla parafii” za zasługi i wieloletnią współpracę: kompozytorowi panu Karolowi Borsukowi, przewodniczącemu Rady Miasta panu Janowi Magdzie wraz z Radą oraz Burmistrzowi Międzyzdrojów panu Leszkowi Doroszowi. Odznaczenia wręczył ks. infułat prof. US Andrzej Offmański. Wcześniej, w dniu zakończenia roku szkolnego, na wniosek Kapituły Odznaczenia otrzymała je także dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach pani Tamara Starachowska.

Po Eucharystii, radości przysporzył Piknik Piotrowy. Można było nasycić się słodkimi przysmakami międzyzdrojanek ze „Scholi Confido” i specjalnie wypieczonymi na tę okazję „kluczami Piotrowymi” w stargardzkiej piekarni. Podsumowaniem modlitewnego dziękczynienia był koncert – polska premiera kantaty Quo vadis, Domine? z udziałem solistów, chóru i orkiestry z Berlina i Koszalina. Odpowiedzi na sienkiewiczowskie pytanie swoim głosem udzielał lektor rozdziału 70. powieści – międzyzdrojski proboszcz. W tym samym dniu wieczorem o godz. 19.00 w Międzynarodowym Domu Kultury odbyła się gala operowa dedykowana mieszkańcom. Ponad 50. muzyków Filharmonii Koszalińskiej, chór z Berlina oraz soliści pod batutą Karola Borsuka, zaprezentowali arie światowych kompozytorów:  Moniuszki, Bizeta, Rossiniego, Mozarta i innych. Podczas koncertu został zaprezentowany, skomponowany przez zasłużonego dla Miasta Karola Borsuka, z okazji 70-lecia Międzyzdrojów utwór pt. Fantazja Międzyzdrojska, który zebrał gromkie brawa publiczności. Zarejestrowana muzyczna kantata  i fantazja  zostaną staraniem Miasta wydane na płycie.

Tegoroczny sposób fetowania jest powodem do dumy dla mieszkańców. Mają oni  nadzieję na równie piękne w duchowo-muzyczną nutę kolejne dni patronalne Miasta i Parafii dedykowane św. Piotrowi Apostołowi. Serdecznie powitają Gości.