loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

Międzyzdrojanie i ich Goście u stóp krzyża

Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony,  na wieczne czasy bądźże pozdrowiony! Od 31 lipca do 4 sierpnia br. w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach przeżywano w wyjątkowy sposób duchowy czas skupienia, bowiem na Misje u stóp Krzyża  składają się medytacje, zamyślenia i czuwania zarówno całych parafii, jak również osób indywidualnych, trwających u stóp Krzyża – pomniejszonej kopii najstarszego zachowanego na Pomorzu Zachodnim misyjnego krzyża Ottonowego datowanego na XIII wiek z konkatedry w Kamieniu Pomorskim (oryginał znajduje się nadal w Muzeum Narodowym w Szczecinie).

 


Wraz z symbolem Męki Pańskiej przywieziono relikwie Drzewca Świętego przechowywane w Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Boskiej Bolesnej w kamieńskiej Kaplicy Brzozdowieckiej. Sanktuarium to formalnie zatwierdził w 2010 roku ks. abp prof. Andrzej Dzięga.

Święte Drzewo Męki naszego Zbawiciela adorowali licznie zgromadzeni parafianie i wczasowicze, którzy wzmacniając wiarę odkrywali na nowo wartość krzyża w życiu. Posługę sakramentalną i kaznodziejską w tym czasie pełnili: międzyzdrojski proboszcz ks. prałat dr Marian Jan Wittlieb, wikariusz ks. Tomasz Tylutki i zaproszeni: emerytowany ks. Józef Korczyński i ks. prof. Adam Podolski z Rzeszowa.  Czas misji przypadł w roku wyjątkowego dziękczynienia za 70 lat powojennych polskich praw miejskich Międzyzdrojów i ustanowienia specjalną uchwałą przez Radę Miejską św. Piotra Apostoła duchowym Patronem Miasta. 

Na zakończenie nadmorskich misji przyjechał ks. prał. dr Zbigniew Wyka, były proboszcz w Kamieniu Pomorskim i inicjator tych spotkań misyjnych na Pomorzu Zachodnim, który poprowadził święte relikwie i krzyż do sąsiadującej z Międzyzdrojami  parafii Lubin-Wapnica, gdzie na nie wyczekiwali już wierni z proboszczem ks. kanonikiem Waldemarem Michałowskim. Kolejne zamyślenia przy krzyżu w pasie nadmorskim już za dwa lata.                                                                            

x.TT