loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

Inicjatywa 3MAMY SZOPKI BETLEJEMSKIE czyli pokaż swoją szopkę

W czasach, gdy na pytanie kto przyszedł pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi stajence betlejemskiej? - dzieci odpowiadają - renifer Rudolf!

W czasach, gdy w okresie przedświątecznym zarówno w handlu, jak i w przestrzeni publicznej daremnie szukać dekoracji przedstawiającej lub choćby nawiązującej do historycznego wydarzenia narodzin Jezusa znanego z opisów ewangelicznych, (bez trudu za to znaleźć można: renifery, śnieżynki, lodowe sople, krasnale, bałwany, kominiarza, wróżki, misie, wiewiórki i inne różne odległe historycznie, geograficznie i znaczeniowo symbole)...

W czasach, gdy na pocztowej kartce bożonarodzeniowej jakże często znajdziemy przedstawienie którejś z powyższych ozdób, a na odwrocie pasujące do każdej okoliczności banalne życzenia „Wesołych Świąt”...

W czasach, gdy Święta Bożego Narodzenia zastępowane są przez wszechobecny „magiczny czas”, oderwany od oryginalnego sensu i znaczenia...

Zapraszam do powrotu do pięknej Tradycji historycznych narodzin Jezusa Zbawcy w ubogiej stajni betlejemskiej około 2020 lat temu

Inicjatywa 3Mamy Szopki Betlejemskie ma na celu promocję tradycyjnych, religijnych treści Bożego Narodzenia, kluczowych dla wiary chrześcijańskiej. Skierowana jest ona do naszych Parafian, Gości i Sympatyków naszej parafii.

Polega ona na zamieszczaniu na facebookowym profilu naszej parafii, zdjęć Waszych domowych, rodzinnych szopek betlejemskich. Tych wspaniałych i tych skromnych odwołujących się jednak do historycznego wydarzenia narodzin Jezusa znanego z Ewangelii.

Nazwa niniejszej inicjatywy nawiązuje do instalacji szopki betlejemskiej w naszej parafii pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach oraz troski o zachowanie Tradycji, dzięki wykonaniu i wieloletniej współpracy Wolińskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Międzyzdroje.

Zapraszamy do zamieszczania zdjęć Waszych szopek betlejemskich.

https://www.facebook.com/parafiamiedzyzdroje

 

Inicjatywa powstała przy okazji powstania nowej  strony naszych sąsiadów parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie, którą serdecznie polecamy odwiedzić i polubić na Fb :)

http://parafia.lubin.pl

https://www.facebook.com/ParafiaLubiniWapnica

 

Międzyzdrojska szopka 

 

„W naszych Międzyzdrojach Tobie śpiewamy. Za sprawioną radość Ciebie wysławiamy”

 

W Piotrowej świątyni na Królewskim wzniesieniu w Międzyzdrojach od lat w czasie Bożonarodzeniowym (aż do 2 lutego) zobaczyć możemy piękną, naznaczoną elementami otaczającej parkowej natury kompozycję szopki. Aranżację przygotowują pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego wraz z Nadleśnictwem Międzyzdroje. Centralnie znajdują się figury Świętej Rodziny i Trzech Króli – rzeźby dłuta miejscowego artysty Jacka Zielińskiego, a figurka Dzieciątka Jezus przywieziona została z Betlejem, z groty Narodzenia, podczas ostatniej parafialnej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Pod stopami Nowonarodzonego znajduje się małe jabłuszko, które podczas Pasterki wkłada tam ks. proboszcz prałat dr Marian Jan Wittlieb, śpiewając autorską zwrotkę pastorałki Lulajże Jezuniu: „…dam ja Jezusowi małe jabłuszko; dam ja Maleńkiemu swoje serduszko. W naszych Międzyzdrojach Tobie śpiewamy. Za sprawioną radość Ciebie wysławiamy”. Całość misterium zwięcza księga Ewangelii, otwarta na słowach św. Jana: „…a słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nam”. 

Ponadto wnętrze wypełniają preparowane zwierzęta (jelonek, zając, lis i cielak żubra) wypożyczone z muzeum Wolińskiego Parku Narodowego. Cieszy się ona wielkim uznaniem i zainteresowaniem, szczególnie rodzin z dziećmi, które chętnie przychodzą, aby ją podziwiać i modlić się w świątnicy. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do upiększenia tegorocznej szopki betlejemskiej.

 

x.TT