loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia - wspomnienie św. Szczepana - pierwszego męczennika za wiarę

26 grudnia Kościół katolicki wspomina pierwszego męczennika – św. Szczepana. Diakon został skazany przez społeczność żydowską za bluźnierstwo i ukamienowany.

Św. Szczepan był jednym z siedmiu wybranych przez apostołów diakonem, którzy pomagali uczniom Chrystusa w głoszeniu Słowa Bożego i prowadzeniu pracy charytatywnej. Młody diakon swoja pracę skupiał na pomocy ubogim i wdowom, ale także mówił kazania i to właśnie głoszone przez niego Słowo Boże doprowadziło do skazania go na ukamienowanie.

Władze żydowskie oskarżyły św. Szczepana o bluźnierstwo wobec Prawa żydowskiego i dzięki fałszywym zeznaniom świadków, udało im doprowadzić do skazania przez Sanhedryn młodego diakona.

Św. Szczepan zginął w około roku 36, a na pamiątkę jego śmierci męczeńskiej zakładane są czerwone szaty.

Boże Narodzenie wymaga opowiedzenia się za lub przeciw Chrystusowi.

W Polsce w tym dniu zazwyczaj czytany jest list Rektora Katolickiego Uniwersystetu Katolickiego im. Jana Pawła II w Lublinie, a w naszym regionie także list Dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W tym dniu naszymi modlitwami i ofiarami wspieramy te dwie uczelnie.