loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

Pielgrzymka międzyzdrojskich ministrantów w ramach VII Ogólnopolskiego spotkania LSO w Poznaniu

W dniach 16-17 czerwca br. reprezentacja międzyzdrojskiej liturgicznej służby ołtarza brała udział w VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów w Poznaniu. Hasło spotkania: „Idźcie i głoście” - miał nam pomóc odkryć osobiste powołanie, dać szansę bycia świadkiem Chrystusa, wreszcie wzmocnić się wspólną Eucharystią. Zaproszenie podjęło blisko 2,5 tysiąca uczestników.

Siąpiący deszcz i długi weekend nie zniechęcił nas do wyjazdu do stolicy Wielkopolski. Wcześnie rano w piątek 16 czerwca, opatrzeni błogosławieństwem naszego proboszcza ks. prałata dra Mariana Jana Wittlieba, pociągiem w kierunku Poznania, ruszyliśmy na spotkanie z ministrantami z blisko 21 diecezji w Polsce. Zobaczyliśmy na żywo m.in. jak wypieka się słynne rogale św. Marcina, zwiedziliśmy starówkę i piękne kościoły, a po południu relaksowaliśmy się w termach - aquaparku na poznańskiej Malcie. Wieczorem, zmęczeni udaliśmy się na nocleg do Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego.

Następnego dnia uczestniczyliśmy już ministrantami z całej Polski w bogatym programie spotkania: pielgrzymowanie po kościołach stacyjnych, selfie dla Maryi, wspólny „marsz z Jezusem”, w którym w procesji eucharystycznej doszliśmy do poznańskiej katedry. Tam wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego - szefa Podkomisji ds. Służby Liturgicznej KEP. Główny celebrans zinterpretował wciąż padający deszcz dość humorystycznie, jako znak: "Myślę, że Pan Bóg tak pokierował naszym spotkaniem, że zgromadziliśmy się wewnątrz, a nie na zewnątrz tej jednej z najstarszych polskich świątyń. Możemy przyjąć, że chrzest Polski mógł odbyć się właśnie w tym miejscu. Nasza pielgrzymka jest nawiązaniem do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Chrzest to woda, a my zostaliśmy nią pokropieni leciutko". Arcybiskup Górzyński, który w Poznaniu gościł w towarzystwie biskupa Adama Bałabucha – przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, podczas homilii mówił też o innym najważniejszym sakramencie, o Eucharystii: "…wszystko w liturgii, ale i w życiu do niej dąży, ale i z niej wychodzi". Hierarcha powołując się na przykład św. Brata Alberta Chmielowskiego, którego rok obchodzimy, podkreślał, że on naśladował Chrystusa właśnie w Eucharystii: „…dostrzegał Chrystusa w drugim człowieku, tym najbardziej potrzebującym. Motywem do wstąpienia w szeregi ministranckie powinna być zawsze służba Jezusowi, poprzez służbę drugiemu człowiekowi. Bo drugi człowiek potrzebuje naszego posługiwania, a my w ten sposób wyrażamy naszą miłość do Boga” – przypominał arcybiskup. Szef Podkomisji ds. Służby Liturgicznej mówił, że każdy z nas potrzebuje pokarmu, chleba, który daje siły: „…Chrystus, który stał się chlebem dla nas, pragnął by jego uczniowie byli chlebem dla innych, a święty Brat Albert – patron roku - pokazał to niezwykle konkretnie. Tłumaczył nam dalej dodając, że „dawać chleb innym można przez świadectwo o Chrystusie, przez życzliwość, otwartość i gotowość służby drugiemu. Oby w codziennym życiu umieli zastosować to ministranci”.

Po Eucharystii zaproszono nas na obiad i koncert ze świadectwami uczestników zespołu 2Tm 2,3, który rozgrzał nas swoją muzyką.

Późnym wieczorem, pełni wrażeń i duchowych przeżyć wróciliśmy do Międzyzdrojów. Następna pielgrzymka już za dwa lata.

 

x.TT