loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

Zesłanie Ducha Świętego

W niedzielę 19 maja 2024 r. wraz z całym Kościołem katolickim obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

W wyznaniu wiary mòwimy: "Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, ktòry od Ojca i Syna pochodzi. Ktòry z Ojcem i Synem odbiera uwielbienie i chwałę, ktòry mòwił przez Proroków (...)".

Nie tylko w wyznaniu wiary mòwimy o Duchu Świętym. Kapłan przywołuje Ducha Świętego w czasie tzw. epiklezy. Wyròżniamy dwie epiklezy. Jedna to konsekracyjna: "uświęć te dary mocą Twojego Ducha... Natomiast druga to komunijna: "Pokornie błagamy, aby Duch Święty zjednoczył nas wszystkich przyjmujących Ciało i Krew Chrystusa". Widzimy, że Duch Święty ma w liturgii mszy świętej zadanie uświęcające dary i jednoczące wspòlnotę wierzących.

Możemy jak w 5 Modlitwie Eucharystycznej powtarzać: "Boże Ojcze miłosierdzia, daj nam Ducha Świętego, Ducha miłości, Ducha Twojego Syna".

Osoba Ducha Świętego występuje w zakończeniu modlitw z Mszału: "Ktòry żyjesz i kròlujesz z Bogiem Ojcem w jedności Ducha Świętego. Bòg przez wszystkie wieki wieków. Amen".

Co chodzi o sakramenty to najbardziej z Osobą Ducha Świętego powiązane jest bierzmowanie. Biskup zwraca się do bierzmowanego w nowym imieniu, dodając słowa: "przyjmij znamię Ducha Świętego".

Warto prosić o pomoc Ducha Świętego, gdy robimy rachunek sumienia: 'Duchu Święty, Ty znasz wszystkie moje grzechy ...".

Dary Ducha Świętego 

1. Mądrość 

2. Rozum

3. Rada

4. Męstwo

5. Umiejętność 

6. Pobożność 

7. Bojaźń Boża