loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

POŚWIECENIE OCEANARIUM W MIĘDZYZDROJACH

Wizyta nad Bałtykiem to świetna okazja, żeby poznać środowisko morskie nie tylko z zewnątrz. W najpiękniejszym zachodniopomorskim kurorcie nad Bałtykiem pojawiła się kolejna atrakcja turystyczna. W dniu 27 czerwca br., odbyło się otwarcie i poświecenie Oceanarium w Międzyzdrojach (cztery takie w Polsce), w którym można podziwiać okazy z mórz i oceanów całego świata. 

Nowy, trzypoziomowy obiekt o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych powstał przy ulicy Bohaterów Warszawy (Promenada Gwiazd), niemal naprzeciwko wejścia na molo. W Oceanarium, które mieści 220 ton wody, można obejrzeć m.in.: rekiny, meduzy, płaszczki, mureny, piranie, węgorze, skrzydlice pstre, zebrosomy żółte, krewetki symbiotyczne oraz ośmiornice. Zbiorniki wodne na terenie obiektu mają od 3 tys. do 80 tys. litrów pojemności. Dziewięć największych zostało umieszczonych pod ziemią. Dużą atrakcją jest także 16-metrowy szklany półtunel. Zwiedzanie jest także wzbogacone dzięki wykorzystaniu m.in. projekcji laserowych i multimedialnych, monitorów 4K oraz technologii wykrywania ruchu.

         Pośród wielu zaproszonych gości, poświęcenia obiektu dokonał międzyzdrojski proboszcz ks. prałat dr ppor. Marian Jan Wittlieb, który w okolicznościowym przemówieniu nawiązał do biblijnych wydarzeń z Księgi Rodzaju o dniu 5 stworzenia świata: Tak stworzył Bóg wielkie potwory morskie i wszelkiego rodzaju pływające istoty żywe, którymi zaroiły się wody (Rdz 1,20nn) oraz do historii Jonasza połkniętego przez „wieloryba wielkiego” (Jon 2,1-11).  W modlitwie poświecenia prosił: „(…) niech to Oceanarium, napełnione istotami rozwijającymi się   w wodzie, przypomina ludziom, że wszystko pochodzi z dobroci Boga Stworzyciela i Człowiekowi oddane zostało w opiekę, niech rozwija i naszą dobroć względem stworzenia”. 

 

x.TT