loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

Międzyzdrojskie Sacrum et Profanum - muzyczna promocja

„Muzyka jest bogatym językiem do pomnażania dobra i piękna wśród ludzi, aby potrafili mądrze podziwiać stworzone Niebo i Ziemię”. Pragnę zaprezentować pierwszy w historii miasta Międzyzdrojów i Parafii pw. św. Piotra Apostoła, wspólnie wydany album muzyczny pt.: „Międzyzdrojskie Sacrum et Profanum”.

„Zawiera on orginalną ekspresję duchowości w Perle Bałtyku: Chóry drzew Wolińskiego Parku Narodowego od początku czasów towarzyszą pod batutą neogotyckiej Piotrowej Wieżycy zespołom fal Bałtyku, tworząc równoważny zapis o rzeczywistości osiadłej miedzy nimi społeczności „duchowych budowniczych Miedzyzdrojów” – napisał we wstępie do albumu ks. prałat dr Marian Jan Wittlieb – miedzyzdrojski proboszcz, inicjator i współwydawca płyty.

W tym mieście muzyka, w różnych jej formach i typach zapisuje się już od dawna.  Od ponad 50 lat rozbrzmiewa ona chóralnie i organowo. Sam region stał się inspiracją dla wielu artystów i kompozytorów z różnych zakątków świata.

W albumie możemy znaleźć 11 utworów o tematyce przenikającej się razem świętości i codzienności ludzkiego życia, m.in. skomponowana na zamówienie „Msza międzyzdrojska – Missa Misdroyensis” i piękne Andante ślubne wykonane przez Karola Borsuka – znanego w świecie kompozytora. Następnie utwory w wykonaniu parafialnej „Scholi „Confido” oraz młodzieżowego chóru kameralnego „Canti Giocosi” pod dyrekcją Anny Sobierajskiej. Jest w nim także Hejnał Miasta Międzyzdroje i Fanfary św. Piotra Apostoła – Jaromira Gajewskiego ze Szczecina oraz improwizacja „Rozmowy Bałtyku wód z bukami Wolińskiego Parku Narodowego” Andrzeja Milewczyka.

         Album ten prezentuje przede wszystkim twórczość artystów związanych z Międzyzdrojami i ma na celu utrwalenie i rozsławienie dorobku kulturalnego „miasta gwiazd”. Płyta została wydana przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy Międzyzdroje i Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Piotra Apostoła.

         Przeżywając „rok sienkiewiczowski”, powtórzmy za Jubilatem: „niech ta muzyka będzie jak morze”, piękne o każdej porze roku, codziennie inne, pełne pasji podczas jesiennych sztormów i przeglądające się w błękicie nieba w słoneczne wakacyjne popołudnia. To ono jest inspiracją dla artystów, ono jest największą atrakcją bałtyckiego kurortu – potwierdza Burmistrz Międzyzdrojów mgr Leszek Dorosz.

         Nawiedzających naszą wyspę zapraszamy do słuchania i pokochania tej muzyki.

 x.TT