loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

O poświęceniu relikwiarza w Międzyzdrojach

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia 2016 r.) międzyzdrojski proboszcz ks. prałat dr Marian Jan Wittlieb, w asyście wikariusza ks. Tomasza i służby ołtarza, w liturgii oprawionej  muzycznie przez „Scholę ‘Confido’”, pośród zebranego Ludu Bożego dokonał poświęcenia relikwiarza, znajdującego się u stóp Międzyzdrojskiej Matki Bożej Świętych w Piotrowej świątyni na Królewskim Wzniesieniu w mieście uznawanym za „Perłę Bałtyku”.

Akt ten stał się podsumowaniem dziękczynienia za przeżyty Rok Miłosierdzia i 1050. rocznicę Chrztu Polski, a także rozpoczęciem Roku Maryjnego i Roku Świętego Brata Alberta.

Relikwiarz znajduje się w pobliżu chrzcielnicy, przypominając w ten sposób o drodze każdego człowieka ochrzczonego do świętości. Szczątki osób w nim umieszczone są naocznym potwierdzeniem, że świętość zdobywa się w codziennym życiu przez miłosierdzie wypływające z wiary. Znajdują się w nim od wielu lat sprowadzane szczątki świętych i błogosławionych, świadczących miłosierdzie do naśladowania w różnych formach: Święty Jan Paweł II – papież miłosierdzia i rodziny, św. Faustyna Kowalska – apostołka miłosierdzia, bł. ks. Michał Sopoćko – miłosierdzie w konfesjonale, św. Brat Albert Chmielowski i św. Bernardyna Maria Jabłońska – miłosierdzie w czynie, św. o. Maksymilian Maria Kolbe i bł. ks. Jerzy Popiełuszko – miłosierdzie w męczeństwie, św. o. Rafał Kalinowski – karmelitański święty Bożego Miłosierdzia, św. Jadwiga Śląska – miłosierdzie objawiające się w pobożności i życiu rodzinnym, bł. Rupert Mayer – jezuicki apostoł miłosierdzia nadziei, św. Rita z Cascia – augustiańska orędowniczka miłosierdzia w sprawach najtrudniejszych, św. Alfonsa, klaryska i św. Eufrazja, karmelitanka – hinduskie zakonnice szerzące miłosierdzie Boże jako światło dla zbłąkanych i grzeszników, bł. ks. Josemaría Escrivá de Balaguer – prałat Opus Dei szerzący Miłosierdzie Boże w formacji intelektualnej i duchowej człowieka. W relikwiarzu znajdują się także nie zidentyfikowane  relikwie znalezione w starej mensie ołtarza głównego.

W łączności z Piotrem naszych czasów – papieżem Franciszkiem, otrzymaliśmy jego nakrycie głowy „białą piuskę” i różaniec. Jedno miejsce w relikwiarzu jest puste – dla nas - na znak naszego dążenia do świętości i bycia w tym przykładem i wzorem dla innych.

Międzyzdrojscy parafianie, a także  goście nawiedzający świątynię, każdego dnia oddają cześć Bogu polecając Mu swoje sprawy przez wstawiennictwo Świętych relikwiarza, wyjątkowego także w swojej zewnętrznej formie. Wszyscy oni z utęsknieniem czekają na poświęcenie relikwii i pamiątek po św. Piotrze Apostole, Patronie jedynej takiej świątyni jego imienia na Pomorzu Zachodnim, przygotowanymi w osobnym relikwiarzu w ołtarzu głównym świątyni. Już dzisiaj prosimy czuć się zaproszonymi na dzień Patrona Parafii (i Miasta) 29 czerwca 2017 r.

x.TT