Musica Sacra w Międzyzdrojach 2016

W dniach 19-24 czerwca br. odbył się już po raz 51 Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Mogliśmy zobaczyć najlepsze chóry z różnych zakątków świata, min.: z Filipin, Szwecji, Turcji, Ukrainy oraz tradycyjne chóry i zespoły polskie. Jednym z głównych punktów programu festiwalu był konkurs „Musica Sacra”, który odbył się w kościele pw. św.Piotra Ap. W Międzyzdrojach. Jury w składzie: prof. Halina Bobrowicz, prof. Waldemar Górski, ks. prałat dr Marian Jan Wittlieb, ks. kan. dr Zbigniew Woźniak, po wysłuchaniu dziewięciu zespołów biorących udział w konkursie, przyznało następujące nagrody:

Brązowy Dyplom – Chórowi Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych, dyrygent: Agata Czekalińska.

3 Srebrne Dyplomy:

Chórowi dziecięcemu PSM I stopnia w Szczecinie, dyrygent: Agata Czekalińska.

Chórowi Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach, dyrygent: Tadeusz Eckert.

Chórowi „Dominus” z Kijowa, Ukraina, dyrygent: Olga Pryvalova.

4 Złote Dyplomy:

Chórowi „Iuvenales Cantores Lodzienses” z Łodzi, dyrygent: Krzysztof Kozłowski.

Chórowi Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dyrygent: Michał Sławecki

Chórowi „Camerata Varsovia” z Warszawy, dyrygent: Elżbieta Siczek.

Chórowi „Lumen Vocale” z Poznania, dyrygent: Marianna Majchrzak.

Nagrodę główną Konkursu „Musica Sacra” – Bursztynową Aureolę św. Piotra Apostoła jury przyznało Chórowi „Lumen Vocale” z Poznania, dyrygent: Marianna Majchrzak, która wręczył międzyzdrojski proboszcz ks.prałat dr Marian Jan Wittlieb w asyście chórzystek scholii „Confido”.

Natomiast Nagrodę Główną Festiwalu – Grand Prix w wysokości 10000 zł, jury 51. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. Prof. Jana Szyrockiego przyznało spośród 11 chórów biorących udział w konkursie: Chórowi Akademii Morskiej ze Szczecina, dyrygent: Sylwia Fabiańczyk-Makuch.

W tym czasie odbywały się także 26 warsztaty i koncerty Międzynarodowej Akademii Chóralnej „In terra pax 2016”, która swój finałowy koncert dała w kościele św. Piotra w Międzyzdrojach.

Dla międzyzdrojan, gości i wczasowiczów były to niezapomniane muzyczne i duchowe dni. Zapraszamy za rok.