loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

SPRAWOZDANIE STATYSTYCZNE I GOSPODARCZE 2014.12.31

I  LICZEBNOŚĆ Na terenie naszej parafii pw. św. Piotra Apostoła, która nosi to szczytne imię jako jedyna parafia rzymskokatolicka  na Pomorzu Zachodnim i należy do dekanatu Świnoujście w archidiecezji metropolitalnej szczecińsko-kamieńskiej – na początku 2014 roku zostałozameldowanych 5 438 osób, którym służy dwóch duchownych katolickich.

Uwaga. Według danych „kolędowych” około 4000 zameldowanych (ok. 1250 rodzin) ma jakiś kontakt formalny z parafią;  19%  z nich regularnie uczęszcza do kościoła i one głównie dbają o materialne i duchowe sprawy wspólnoty parafialnej, a spośród nich (dominicantes) ok. 43% przystępuje regularnie do Komunii św. (communicantes). 
W ciągu minionych 15 lat w naszej parafii ubyło ok. 1500 osób; tylko zmarli, biorąc średnią roczną, to prawie 1000 osób, i dodając tych, którzy wyjechali na obczyznę.

II FINANSE Przez Państwo parafia traktowana jako firma dochodowa (ryczałt) oddaje ona podatekUrzędowi Skarbowemuod ilości osób zameldowanych, a więc nie tylko katolików i to z ofiar osób już opodatkowanych, a także tych, które z racji wieku nie płacą jeszcze podatków, generalnie osób, które nie mają dochodów. 
Parafia wpłaca też wszystkie powinności bez żadnych ulg czy przywilejów na rzecz Urzędu Miasta

Na rzecz Kurii Biskupiej w Szczecinie miesięcznie oddaje się zwykle jedną (pierwszą) tacę w miesiącu (w naszym wypadku ponad 920 zł.), 1/3 część ofiar z kolędy. W skali miesięcznej – my raz na kwartał – utrzymujemy wyznaczoną stawką nasze Seminarium Duchowne, nie łącząc tych ofiar ze zbiórkami na Wydział Teologiczny, a także na dwa domy księży emerytów i rencistów, tworząc dla nich określonymi stawkami własny fundusz Wzajemnej Pomocy Kapłańskiej, widząc nieustanne zmiany i zawirowania odnośnie do polskiej służby zdrowia.

Podstawą utrzymania  większości kapłanówduszpasterzujących/pracujących w polskiej parafii sąintencje mszalne. Jeśli katechizują w szkołach, zwykle (w naszej archidiecezji)  1/3 (tj. +- 300.00 zł) przeznaczają na wspólne zamieszkanie.

Odprawiliśmy w tym roku 919 intencji mszalnych. Nasi wierni sami wyznaczają wielkość datków, która w 2014 r. średnio wynosiła ok. 52. 00 zł.  (Łatwo policzyć, iż ksiądz w naszej parafii  nie za bardzo podnosi średnią krajową.) Z ofiary przy udzielaniu sakramentów świętych i pogrzebów, jeśli są ze Mszą świętą, wydziela się (umownie) 20% kwoty, tj. piątą część na Liturgię. Za udzielanie chrztu św. nie pobiera się u nas opłat, choć można z tej okazji ufundować intencję Mszy świętej, która zawsze jest „najwyższą rangą” duchowych przeżyć. Pogrzeby wcale nie rzadko są darmowe. Zdarza się, że zarezerwowane Msze św. są nieraz „zapomniane” przez zamawiających i nieuregulowane, chociaż z naszej strony zawsze odprawione. Reszta z datków (iura stolae)pokrywa rachunki związane z prowadzeniem i utrzymaniem majątku parafii, własności Kościoła, za którą jesteśmy odpowiedzialni, tj. za budynki plebanii i  kościoła, oraz teren, na którym są postawione. Siedem osób pomaga naszym parafianom „z dobrej woli”: kuchnia, kancelaria, sprzątanie kościoła, organiści, konserwator). Jeśli z tego jeszcze można coś wygospodarować, to przeznacza się na dobroczynność. (Latem wiele osób wprost nachodzi plebanię żebrząc, lub mówiąc, że im „się należy”.)

Wydatki na inwestycje parafialne w tym roku miały też (Bogu dzięki!) swoich dobroczyńców, poczynając od „wdowiego grosza” do puszki na „fundusz parafialny” i kończąc na datkach „ niech nie wie prawica, co czyni lewica”.

Nasi parafianie są (już) nawykli do różnych pomocy. Jestem mile zaskoczony ich inteligentną w tym względzie postawą. Już się nie mówi: „Najlepiej niech to proboszcz zrobi”, ale pytająco: „Jak to powinno być?”  Stanowi to w tym roku całkiem niemałą kwotę, gdybyśmy musieli ją wydać.

Spełnienia własnych obietnic różnych instytucji, wobec wspólnoty parafialnej - wspólnoty obywateli, np. UMiG-u, nie doczekaliśmy się również w tym roku, choć moglibyśmy pytać odpowiednich urzędników odpowiedzialnych, jak rozchodowany jest fundusz na zabytki kultury, do których należy m.in. kościół i plebania i na samą kulturę, jak np. przed dziewięciu laty podjęta i przez dziewięć lat nie zrealizowana sprawa wydania płyty z nagraniem Mszy Międzyzdrojskiej, pod takim tytułem wyjątkowej w całym świecie (!) Zostały przez Miasto nawet wykonane plany „ratunkowe” dla niektórych przedsięwzięć… Być może założenia (b.) radnych Miasta są inne w tym względzie –  ważny jest wymiar raczej „rozrywkowy”, a nie ambitniejszej kultury.

Niektórych parafialnych dobrych pomysłów naszych parafian, takich jak: zrealizowanie projektów brakujących witrażów na chórze od strony parku nie byliśmy w stanie udźwignąć. Nie sprzedaliśmy naszych –  choć pięknych, ale nie stylowych w naszym kościele -  żyrandoli, przeszkadzających patrzeć na prezbiterium z balkonów.  Za dużo kosztuje ich przygotowanie do sprzedaży, mimo dobrej woli ofiarodawców.

Wyczyściliśmy/odnowiliśmy/zakonserwowaliśmy dzięki pomocy jednej z parafianek wszystkie (wiele) naczynia liturgiczne i monstrancję. Na stulecie zbudowania naszych festiwalowych organów wykonaliśmy nową klawiaturę nożną. Uratowaliśmy jeden witraż (4m2), który w połowie stycznia powinien wrócić na swoje miejsce. Średnio 1m2 witraża kosztuje od 2’000 do  2’500 zł.

Na budynkach gospodarczych przy plebanii zostały zabezpieczone blachą wszystkie dachy, a przy kościele nowe drzwi do pomieszczeń gospodarczych, niszczone uporczywie przez narkomanów. 

Zgromadziliśmy materiał na pokrycie niektórych części dachu budynku kościoła. Nie zdołaliśmy użyć go jeszcze w tym roku. Zabezpieczone są (niemałe) kwoty na ogrzewanie kościoła i plebanii.

III    POSŁUGA SAKRAMENTALNA

CHRZEST osób 49. (zwykle druga niedziela miesiąca).
Chłopców:  26  – częściej wybierane imię:  Piotr, Bartosz. 
Dziewcząt:  23 – częściej wybierane imię: Lena, Zofia, Julia, Wiktoria.
BIERZMOWANIE (4 maja,  abp Tadeusz Kondrusiewicz, Białoruś).
28 osób = 20 młodzież szkolna + 8 osób dorosłych (najczęściej ci, którzy młodzieżowo, za zgodą rodziców, zlekceważyli przyjęcie sakramentu);kobiet: 17 – częściej wybierane patronki: Łucja, Maria;
mężczyzn:  11 –  częściej wybierany patron: Piotr. 
I SPOWIEDŻ i  I  KOMUNIA ŚWIĘTA (11 i 18 maja) 36 osób. Chłopców: 21.   Dziewcząt: 15.
Komunii św. podczas codziennej i niedzielnej Liturgii rozdano 
ok. 120 000 hostii („dokłada” sezon).
NAMASZCZENIE CHORYCH
I piątki miesiąca ok. 20 osób;Światowy Dzień Chorego 11.2. –107.
MAŁŻEŃSTWO 12 par = 24 osoby
obie osoby z Międzyzdrojów –  10 osób; obie osoby spoza parafii – 8 osób; 1 osoba z Międzyzdrojów – 6 związków      KAPŁAŃSTWO 0

Zmarło ok. 70 osób, na międzyzdrojskim cmentarzu pożegnaliśmy 59 osób: 26 kobiet i 33 mężczyzn; średnia wieku wyrównana – 
ok. 72 lata życia.

IV    GRUPY DUSZPASTERSKIE

MINISTRANCI  15 + 2 kandydatów
LIDER: Sebastian Zięcina

LEKTORZY  10 osób dorosłych + 2 kandydatów

KANTORZY/SCHOLA CONFIDO: 19 osób
LIDER: Barbara Korcz, Genowefa Wardach

ŻYWY RÓŻANIEC 40 osób
LIDER: Stanisława Teresa Trzeciak-Pacholska,  Celina Świglińska
ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM 10 osób
LIDER: Iwona Gnalicka
KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
LIDER: Stanisława Wróblewska
CARITAS PARAFIALNA
LIDER: Janina Dejner, Iwona Gnalicka

V    WYDARZENIA
19 grudnia Opłatek Miejski [o zmienionym charakterze].
11 listopada Przeniesienie do kościoła pierwszego w Polsce sztandaru Semper Fidelis „Solidarność” Polskich Kombatantów. 
30 września XXXIII Światowy Zjazd Żołnierzy Kresowych AK, po raz kolejny w Międzyzdrojach ze Mszą św. i zawieszeniem tablicy pamiątkowej dla Stanisława Kiałki).
13 września „Dom z Galerią” – album  wydany przez proboszcza Międzyzdrojów, promujący Międzyzdroje.

1 września po niemal (bez jednego miesiąca) 7 latach posługiwania w Międzyzdrojach ks. Mariusz Ogórski zostaje proboszczem 
w Kolinie k. Stargardu Szczecińskiego. 
Nowym wikariuszem został mianowany ks. Marcin Kózka.
Czwartki sierpnia koncerty organowe w wykonaniu wybitnych europejskich mistrzów muzyki organowej, współorganizowane z Międzynarodowym Domem Kultury.
29 czerwca odpust parafialny. Po raz pierwszy zamiast zwyczajowego „klucza” wypieczono „laskę” piotrową, dzieloną na części dla smakoszów „uchy”. 
czerwcowy festiwal pieśni chóralnej – „Musica Sacra” z fundowaną przez parafię nagrodąBursztynowa Aureola św. Piotra Apostoła 
na ikonie z wizerunkiem Księcia Apostołów.
19-21 maja rekolekcje nt. i  z pomocą kopii Całunu Turyńskiego. 
3 maja Sesja Rady Miasta i Gminy: nowe nazwy w Międzyzdrojach –  ul. Jana Pawła II, Plac ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego.

17 kwietnia Wielki Czwartek umycie nóg kolejnym 12 mężczyznom.
26 stycznia (corocznie ostatnia niedziela stycznia) wspólne kolędowanie, ok. 60 osób przełamało się opłatkiem.

Wszystkie sprawy niech będą na większą chwałę Boga 
i pożytek doczesny i wieczny ludziom!