loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

Proboszczowie

Od 15 września 1998 r. duszpasterzem jest proboszcz ks. prałat dr podporucznik Marian Jan Wittlieb. 
Obecnie wikariuszem od 2016 r. jest ks. mgr lic. Tomasz Tylutki

1. ks. Aleksander Hanusewicz 1949-1956
[ks. Władysław Wąchal 1955-57 wikariusz zastępca]
[ks. Stanisław Maślona 1957 wikariusz zastępca]
2. ks. Marian Folcik 1957-1962
3. ks. Olgierd Ostrokołowicz 1962-1981
4. ks. Tadeusz Moskal 1981-1994
5. ks. Henryk Przestacki 1994-1998
6. ks. prałat dr ppor. Marian Jan Wittlieb 1998-

 

 

https://www.miedzyzdroje.pl/strona/929

http://lebork.naszemiasto.pl/artykul/otwarcie-galerii-w-nowej-wsi-mozna-ja-ogladac-w-domu,2425673,art,t,id,tm.html

http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,21300070,miedzyzdroje-maja-duchowego-patrona-radni-przyjeli-uchwale.html

http://www.dziennikarze.szczecin.pl/leksykon-dziennikarzy/item/213-ks-wittlieb-marian-jan.html

 

ks. Marian Jan Wittlieb,

ksiądz archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Urodzony 22 maja 1946 r. w Nowej Wsi Lęborskiej. Jako sześciolatek w miejscowości rodzinnej rozpoczął naukę w 7–klasowej Szkole Podstawowej. Po zamknięciu przez władze komunistyczne Niższego Seminarium Duchownego w Słupsku (klasa ósma) skończył lęborskie liceum ogólnokształcące. 
W 1963 r. został przyjęty w poczet alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu dla kościelnej Administracji Gorzowskiej, skąd w 1966 r. został wcielony do wojska. Służbę odbywał w jednostce „kleryckiej” w Bartoszycach razem z (księdzem) Jerzym Popiełuszko. 

Zanim jako wikariusz od 1 września 1970 r., po święceniach kapłańskich w Świnoujściu (28.6.1970, sługa Boży bp dr Wilhelm Pluta) został posłany do Chojny Szczecińskiej, przez miesiąc wakacyjnie zastępował duszpasterza w kaszubskiej Ugoszczy k. Bytowa. Od września 1972 r. odbywał studia specjalistyczne w Rzymie i Wuerzburgu, angażując się równocześnie duszpastersko w parafiach  we Włoszech (m.in. w Marcellinie w diec. Tivoli), na Sardyni (Palau), w Niemczech (diecezje: Bamberg, Wuerzburg, Stuttgart, Monachium) i w Wielkiej Brytanii (New Castle upon Tyne, Oldham). 
Po uzyskaniu doktoratu z teologii biblijnej u dominikanów w 1977 r. na rzymskim „Angelicum” (tu odbywał też studia późniejszy papież Jan Paweł II), pracował od 1 sierpnia w szczecińskiej parafii pw. Świętej Rodziny i jako wykładowca Starego Testamentu, teologii biblijnej obu Testamentów, ale też języka hebrajskiego i niemieckiego, śpiewu kościelnego 
w Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Uczestniczył w organizowaniu Szczecińskiej Wszechnicy Wiedzy Religijnej i Punktu Konsultacyjnego ATK (Instytut Studiów nad Rodziną), od 1 sierpnia 1980 r. prowadząc równocześnie przez dziewięć lat jako proboszcz parafię w Trzebieży Szczecińskiej. 

Od 1991 r. był redaktorem naczelnym katolickiego Dwutygodnika Pomorza Zachodniego Kościół nad Odrą i Bałtykiem Szczecińskich Studiów Kościelnych. Publikował w kraju i za granicą (znajomość wielu języków) artykuły naukowe i książki. Uprawia nadal publicystykę religijno-społeczną. Odpowiadał (merytorycznie) za program własny Szczecińskiego Wydawnictwa Archidiecezjalnego „Ottonianum” i reprezentował Diecezjalny Ośrodek Informacji (rzecznik). Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. 9 marca 1995 r. otrzymał nominację do Rady Programowej „Radia Szczecin S.A ”, natomiast od początku istnienia współpracował z katolickim „Radiem AS” w Szczecinie. 

25 marca 1993 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Szczecińskiej, a od 1995 r. jako pierwszy Polak jest kanonikiem honorowym Cesarskiej Kapituły Metropolitalnej w Bambergu, a do tego od 1818 r. na nowo pierwszym cudzoziemcem w tej 14-osobowej historycznej kapitule. 

Od 1989 r., wykorzystując dar języków pracuje jako proboszcz w „międzynarodowej” parafii w nadmorskich Międzyzdrojach. „Zasłużony dla Międzyzdrojów” (2004) inicjuje i wspiera projekty kulturowo-religijne. Należą do nich m.in.: konkursowe przesłuchania Musica Sacraw ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego  z nagrodą Bursztynowej Aureoli św. Piotra Apostoła(czerwiec); liturgia mszalna z uczestnikami ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Seniorów we wrześniu; liturgia na Leśnej Polanie w Wolińskim Parku Narodowym w niedzielę po św. Franciszku z Asyżu (4 października) z symbolicznym „ekologicznym rajskim jabłkiem”; czwartkowe  międzynarodowe Spotkania Organowe w sierpniu; jesienne przeniesienia ze Szczecina koncertów Festiwalu Muzyki Współczesnej im. W. Lutosławskiego; wyjątkowe koncerty muzyków i aktorów, chórów, zespołów z Polski i zza granicy (np. jazzowy koncert Piękna Paniz poezją Karola Wojtyły); pamiątkowe partytury dla Missa Misdroyensis(60-lecie parafii w Międzyzdrojach) i dla Requiem(rocznica śmierci olimpijczyków W. Komara i T. Ślusarskiego) Karola Borsuka;  ołtarzowe mini galerie malarskie (np. Opowieść bez początku Bronisławy Bohdanowicz-Kaczor). Czymś szczególnym dla międzyzdrojskiej społeczności jest przyznawanie tytułu Zasłużony dla Parafii w Międzyzdrojach

Wydarzeniem była wystawa prezentująca pomorskich twórców, zorganizowana 
w Archidiecezjalnym Muzeum w Bambergu w r. 2000.  Album wydany (Farben, Formen, Freundschaft – Pommern) w „Ottonianum”, należy do wielu tomów prestiżowej serii edytorskiej tego muzeum. Na 10—lecie „Ottonianum” zorganizował w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym pw. Świętej Rodziny z Nazaretu okazjonalną wystawę  malarską(album Opowieść bez początku) i edytorską szczecińskich poetów. Także z tego powodu po raz pierwszy został wyemitowany tak obfity wywiad red. Kingi Brandys w TVP Szczecin „z księdzem”. Słonecznik niepogody (śp. Zygfryd Winczewski z Bytowa), który został ułożony z inspiracji kolegów seminaryjnych, wydany był dwukrotnie – w Rzymie i Szczecinie. Dzięki niemu powstawały serie poetyckie szczecińskich autorów. Dokonywał też tłumaczeń, m.in. Tuwimowego Chrystusana niemiecki pod uznaną już muzykę i z niemieckiego na polski: np. Eugena Eckerta do muzyki Winfrieda Heuricha Meine engen Grenzen(Eleison.Me ograniczenia). Upowszechniono też pod jego redakcją polską i przetłumaczoną przez niego na niemiecki edycję Całunu z wonnościami– Trauerflor mit Düften).   

Na początku 2013 roku decyzją Benedykta XVI został mianowany prałatem (kapelanem Jego Świątobliwości). Jest pomysłodawcą i współautorem albumu Dom z Galerią(2014) otwierającego ekspozycję dużej części malarstwa Bronisławy Bohdanowicz-Kaczorowej ze Szczecina pt. Akacjowa Galeria Sztukiw domu rodzinnym w Nowej Wsi Lęborskiej. Jest kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej w Szczecinie oraz kanonikiem honorowym Carskiej Kapituły Metropolitalnej w Bambergu. W 2018 roku otrzymał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy patent oficerski w stopniu podporucznika, w ramach sprawiedliwości dziejowej.

Jest prezentowany w: Encyklopedia Szczecina;  Leksykon Szczecińskich Dziennikarzy (WWW. dziennikarze.szczecin;pl);Słownik Literatów Szczecińskich, itp