loading...

Aktualności

Środa 23 lipca 2017
Zamknij wpis

Proboszczowie

Od 15 września 1998 r. posługę duszpasterską w międzyzdrojskiej parafii pełni proboszcz ks. prałat kanonik dr podporucznik Marian Jan Wittlieb.

1. ks. Aleksander Hanusewicz 1949-1956
[ks. Władysław Wąchal 1955-57 wikariusz zastępca]
[ks. Stanisław Maślona 1957 wikariusz zastępca]
2. ks. Marian Folcik 1957-1962
3. ks. infułat Olgierd Ostrokołowicz 1962-1981
4. ks. kanonik Tadeusz Moskal 1981-1994
5. ks. kanonik Henryk Przestacki 1994-1998
6. ks. prałat kanonik dr podporucznik Marian Jan Wittlieb 1998-

 

 

https://www.miedzyzdroje.pl/strona/929

http://lebork.naszemiasto.pl/artykul/otwarcie-galerii-w-nowej-wsi-mozna-ja-ogladac-w-domu,2425673,art,t,id,tm.html

http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,21300070,miedzyzdroje-maja-duchowego-patrona-radni-przyjeli-uchwale.html

http://www.dziennikarze.szczecin.pl/leksykon-dziennikarzy/item/213-ks-wittlieb-marian-jan.html

 

ks. Marian Jan Wittlieb,

ksiądz archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Urodzony 22 maja 1946 r. w Nowej Wsi Lęborskiej. Jako sześciolatek w miejscowości rodzinnej rozpoczął naukę w 7–klasowej Szkole Podstawowej. Po zamknięciu przez władze komunistyczne Niższego Seminarium Duchownego w Słupsku (klasa ósma) skończył lęborskie liceum ogólnokształcące. 
W 1963 r. został przyjęty w poczet alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu dla kościelnej Administracji Gorzowskiej, skąd w 1966 r. został wcielony do wojska. Służbę odbywał w jednostce „kleryckiej” w Bartoszycach razem z (księdzem) Jerzym Popiełuszko. 

Zanim jako wikariusz od 1 września 1970 r., po święceniach kapłańskich w Świnoujściu (28.6.1970, sługa Boży bp dr Wilhelm Pluta) został posłany do Chojny Szczecińskiej, przez miesiąc wakacyjnie zastępował duszpasterza w kaszubskiej Ugoszczy k. Bytowa. Od września 1972 r. odbywał studia specjalistyczne w Rzymie i Wuerzburgu, angażując się równocześnie duszpastersko w parafiach  we Włoszech (m.in. w Marcellinie w diec. Tivoli), na Sardyni (Palau), w Niemczech (diecezje: Bamberg, Wuerzburg, Stuttgart, Monachium) i w Wielkiej Brytanii (New Castle upon Tyne, Oldham). 
Po uzyskaniu doktoratu z teologii biblijnej u dominikanów w 1977 r. na rzymskim „Angelicum” (tu odbywał też studia późniejszy papież Jan Paweł II), pracował od 1 sierpnia w szczecińskiej parafii pw. Świętej Rodziny i jako wykładowca Starego Testamentu, teologii biblijnej obu Testamentów, ale też języka hebrajskiego i niemieckiego, śpiewu kościelnego 
w Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Uczestniczył w organizowaniu Szczecińskiej Wszechnicy Wiedzy Religijnej i Punktu Konsultacyjnego ATK (Instytut Studiów nad Rodziną), od 1 sierpnia 1980 r. prowadząc równocześnie przez dziewięć lat jako proboszcz parafię w Trzebieży Szczecińskiej. 

Od 1991 r. był redaktorem naczelnym katolickiego Dwutygodnika Pomorza Zachodniego Kościół nad Odrą i Bałtykiem Szczecińskich Studiów Kościelnych. Publikował w kraju i za granicą (znajomość wielu języków) artykuły naukowe i książki. Uprawia nadal publicystykę religijno-społeczną. Odpowiadał (merytorycznie) za program własny Szczecińskiego Wydawnictwa Archidiecezjalnego „Ottonianum” i reprezentował Diecezjalny Ośrodek Informacji (rzecznik). Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. 9 marca 1995 r. otrzymał nominację do Rady Programowej „Radia Szczecin S.A ”, natomiast od początku istnienia współpracował z katolickim „Radiem AS” w Szczecinie. 

25 marca 1993 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Szczecińskiej, a od 1995 r. jako pierwszy Polak jest kanonikiem honorowym Cesarskiej Kapituły Metropolitalnej w Bambergu, a do tego od 1818 r. na nowo pierwszym cudzoziemcem w tej 14-osobowej historycznej kapitule. 

Od 1989 r., wykorzystując dar języków pracuje jako proboszcz w „międzynarodowej” parafii w nadmorskich Międzyzdrojach. „Zasłużony dla Międzyzdrojów” (2004) inicjuje i wspiera projekty kulturowo-religijne. Należą do nich m.in.: konkursowe przesłuchania Musica Sacraw ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego  z nagrodą Bursztynowej Aureoli św. Piotra Apostoła(czerwiec); liturgia mszalna z uczestnikami ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Seniorów we wrześniu; liturgia na Leśnej Polanie w Wolińskim Parku Narodowym w niedzielę po św. Franciszku z Asyżu (4 października) z symbolicznym „ekologicznym rajskim jabłkiem”; czwartkowe  międzynarodowe Spotkania Organowe w sierpniu; jesienne przeniesienia ze Szczecina koncertów Festiwalu Muzyki Współczesnej im. W. Lutosławskiego; wyjątkowe koncerty muzyków i aktorów, chórów, zespołów z Polski i zza granicy (np. jazzowy koncert Piękna Paniz poezją Karola Wojtyły); pamiątkowe partytury dla Missa Misdroyensis(60-lecie parafii w Międzyzdrojach) i dla Requiem(rocznica śmierci olimpijczyków W. Komara i T. Ślusarskiego) Karola Borsuka;  ołtarzowe mini galerie malarskie (np. Opowieść bez początku Bronisławy Bohdanowicz-Kaczor). Czymś szczególnym dla międzyzdrojskiej społeczności jest przyznawanie tytułu Zasłużony dla Parafii w Międzyzdrojach

Wydarzeniem była wystawa prezentująca pomorskich twórców, zorganizowana 
w Archidiecezjalnym Muzeum w Bambergu w r. 2000.  Album wydany (Farben, Formen, Freundschaft – Pommern) w „Ottonianum”, należy do wielu tomów prestiżowej serii edytorskiej tego muzeum. Na 10—lecie „Ottonianum” zorganizował w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym pw. Świętej Rodziny z Nazaretu okazjonalną wystawę  malarską(album Opowieść bez początku) i edytorską szczecińskich poetów. Także z tego powodu po raz pierwszy został wyemitowany tak obfity wywiad red. Kingi Brandys w TVP Szczecin „z księdzem”. Słonecznik niepogody (śp. Zygfryd Winczewski z Bytowa), który został ułożony z inspiracji kolegów seminaryjnych, wydany był dwukrotnie – w Rzymie i Szczecinie. Dzięki niemu powstawały serie poetyckie szczecińskich autorów. Dokonywał też tłumaczeń, m.in. Tuwimowego Chrystusana niemiecki pod uznaną już muzykę i z niemieckiego na polski: np. Eugena Eckerta do muzyki Winfrieda Heuricha Meine engen Grenzen(Eleison.Me ograniczenia). Upowszechniono też pod jego redakcją polską i przetłumaczoną przez niego na niemiecki edycję Całunu z wonnościami– Trauerflor mit Düften).   

Na początku 2013 roku decyzją Benedykta XVI został mianowany prałatem (kapelanem Jego Świątobliwości). Jest pomysłodawcą i współautorem albumu Dom z Galerią(2014) otwierającego ekspozycję dużej części malarstwa Bronisławy Bohdanowicz-Kaczorowej ze Szczecina pt. Akacjowa Galeria Sztukiw domu rodzinnym w Nowej Wsi Lęborskiej. Jest kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej w Szczecinie oraz kanonikiem honorowym Carskiej Kapituły Metropolitalnej w Bambergu. W 2018 roku otrzymał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy patent oficerski w stopniu podporucznika, w ramach sprawiedliwości dziejowej.

Jest prezentowany w: Encyklopedia Szczecina;  Leksykon Szczecińskich Dziennikarzy (WWW. dziennikarze.szczecin;pl);Słownik Literatów Szczecińskich, itp